Demonstranter markerer opposisjonsleder Aung San Suu Kyis 63 års dag utenfor den burmesiske ambassaden i Bangkok, Thailand 19. juni 2008.
Demonstranter markerer opposisjonsleder Aung San Suu Kyis 63 års dag utenfor den burmesiske ambassaden i Bangkok, Thailand 19. juni 2008. Foto: AFP/SCANPIX

- Kan bli løslatt

Myndighetene ber om mer bistand etter syklonkatastrofen i mai, og hinter om en mulig løslatelse av Suu Kyi.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Burmesiske myndigheter ber om mer bistand til gjenoppbygging etter syklonen Nargis som herjet landet 2. mai. Utenriksminister Nyan Win uttalte på en pressekonferanse i Singapore mandag at Burma trenger mer økonomisk støtte for å drive raskere gjenoppbygging. Han ga imidlertid ikke noe anslag over hvor mye penger myndighetene ønsker at det internasjonale samfunnet skal bevilge, men la til at myndighetene også vil bidra med landets egne begrensede ressurser.

Under sitt besøk i Singapore har utenriksministeren også kommet med klare hint om at husarresten av opposisjonsleder opposisjonsleder Aung San Suu Kyi muligens vil oppheves i løpet av de nærmeste månedene.

Koordinerer bistanden
En ASEAN-rapport som redegjør for det foreløpige hjelpearbeidet etter Nargis ble lagt fram under pressekonferansen. ASEAN har hjulpet militærregimet med koordinering av bistanden fra internasjonale givere, som har krevd avgang til alle rammede områder og uavhengig kontroll og gjennomgang av alle prosjekter, for å sikre at pengene kommer fram.

Under møtet i Singapore har myndighetene i Burma har gått med på en omdiskutert avtale med medlemslandene i ASEAN. Denne avtalen, som ventes å bli innført neste år, har som hensikt å knytte medlemslandene tettere sammen, og gjøre det lettere for organisasjonen å kreve at medlemslandene opprettholder forpliktelser og følger organisasjonens krav.

Krever løslatelse
Burma er det syvende landet som signerer avtalen, som Thailand, Filippinene og Indonesia foreløpig ikke har ratifisert. Enkelte medlemmer i det filippinske senatet ønsker ikke å gå inn for avtalen før burmesiske myndigheter har løslatt Aung San Suu Kyi, melder nyhetsbyrået AP.

Singapores statsminister Lee Hsien Loong uttalte mandag at det kunne være aktuelt å sette avtalen i kraft selv om ikke alle medlemslandene hadde signert.

- Hvert land har sin egen prosess, og i noen av tilfellene er det vanskelig. Tempoet på ASEANs integrasjonsprosess skal ikke styres av de treigeste medlemslandene. Det er ikke riktig at alle skal holdes tilbake på grunn av problemer hos mindretallet, uttalte Lee mandag.

Ga hint under middagen
Ifølge CNN uttalte utenriksminister Nyan Win under en middag søndag at en sentral person i Burmas militærregime har foreslått at Aung San Suu Kyi bør løslates innen seks måneder. DetBurmas utenriksminister Nyan VWin under pressekonferansen mandag. Burmas utenriksminister Nyan VWin under pressekonferansen mandag. Foto: AFP/SCANPIX er første gang en person på så høyt nivå har diskutert en mulig løslatelse av kvinnen som har sittet i husarrest i mer enn 12 av de siste 18 årene.

I et møte etter middagen, utstedte ASEAN-landene en uttalelse hvor man uttrykte skuffelse over at husarresten nok en gang ble forlenget i mai. ASEAN-landene oppfordret også regimet til til å gi FNs spesialutsending Ibrahim Gambari avgang til landet, og "tillate møter med et bredt spekter kontakter, inkludert Suu Kyi".

I løpet av møtet i Singapore skal også de siste ukes stridigheter mellom Kambodsja og Thailand diskuteres. Thailand overtar ledervervet i ASEAN etter Singapore når møtet avsluttes i fredag.




Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
Comments powered by Disqus
  

– Andy Carroll er en hestejente

Norske supportere vil la Liverpools stjernespiss få gjennomgå på Ullevaal

Vi følger kampen mellom Norge og England

 Se Norge-England fra klokken 20.45


reklame