– Andy Carroll er en hestejente
Norske supportere vil la Liverpools stjernespiss få gjennomgå på Ullevaal
Mannskapet har igjen fått kontroll over det danskeide skipet som ble kapret onsdag, hevder en kilde i det amerikanske forsvarsdepartementet.
20 amerikanske sjømenn var om bord i skipet Maersk Alabama som ble kapret av somaliske sjørøvere utenfor østkysten av Afrika onsdag morgen.
Senere ble det meldt at mannskapet hadde tatt kontroll over skipet igjen.
SISTE: BBC melder ved 2030-tiden at piratene holder kapteinen til fange i en livbåt og at det pågår forhandlinger for å få han løslatt.
- Mannskapet har kontroll over skipet, sier en representant for amerikanske myndigheter til AP.
Sjefen for Maersk Line, John Reinhart, opplyste onsdag at mannskapet var i trygghet, men ville ikke bekrefte at piratene var overmannet.
- Jeg vil ikke bekrefte at de har tatt kontroll over skipet. Når det kommer noe definitivt, vil jeg opplyse om det, sa Reinhart.
Ifølge Andrew Mwangura i East Afrikan Seafarers' Assistance Program skal skipet, som er på 17.000 bruttotonn, ha blitt kapret om lag 640 kilometer utenfor den somaliske hovedstaden Mogadishu.
Skipet er det sjette som blir kapret på én uke og det første skipet hvor hele mannskapet er amerikanere.
Den amerikanske marinen har bekreftet at et skip som seiler under det amerikanske flagget ble kapret onsdag morgen.
Skipet var på vei fra Oman, via Djibouti på Afrikas Horn til Kenya da piratene slo til.
Deler av lasten om bord skal ha vært matvarehjelp fra FN. Maten er sendt av Verdens matvareprogram (WFP) for å hjelpe folk i Somalia og Uganda og flyktninger i Kenya.
Nesten halvparten av befolkningen i Somalia er avhengig av humanitær bistand.
| Publisert | 08.04.2009 19.49 |
| Oppdatert | 08.04.2009 21.22 |
Norske supportere vil la Liverpools stjernespiss få gjennomgå på Ullevaal
