Mir Hossein Mousavi.
Mir Hossein Mousavi. Foto: AFP PHOTO/BEHROUZ MEHRI

- Iranske opposisjonelle er torturert til å tilstå

Opposisjonsleder Mir Hossein Mousavi går ut mot regimet

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

- Tilståelsene bærer preg av «middelaldersk» tortur, skriver Mousavi på sin egen nettside.

- Domstolen er ulovlig

Han mener innrømmelsene kommer i en domstol som i seg selv er ulovlig, og skjønner ikke at rettsprosessene som nå pågår, kan bevise at presidentvalget i juni ikke ble vunnet ved juks.

Også Irans tidligere president Mohammad Khatami langer ut mot myndighetene. Han kaller rettssakene en «teaterforestilling» og mener at de strider mot grunnloven og vanlige folks rettigheter.

- Det største problemet er at dette skjer for lukkede dører. Verken forsvarerne eller de tiltalte har fått vite innholdet i tiltalene, sa Khatami til sine egne tilhengere søndag.

100 for retten

Dagen før begynte rettsprosessen mot rekke tidligere folkevalgte, ministre og visepresidenter i den iranske hovedstaden Teheran. Søndag ble ytterligere ti dissidenter trukket for retten. (©NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
Comments powered by Disqus
  

– Andy Carroll er en hestejente

Norske supportere vil la Liverpools stjernespiss få gjennomgå på Ullevaal

Vi følger kampen mellom Norge og England

 Se Norge-England fra klokken 20.45


reklame