Skal det være en topphemmelig
atomsikker ubåtbase?
Forsvaret selger en på Finn.no. Kun 105 millioner.
Medlemmer fra en ytterliggående muslimsk gruppe demonstrerte mandag i Jakarta mot Geert Wilders islam-kritiske film.
Demonstrasjonen fant sted utenfor Hollands ambassade i Jakarta, Indonesia. Demonstrantene krever Geert Wilders drept, og noen kastet egg og tomflasker mot ambassadebygningen.
- Drep Wilders
De holdt opp bannere med påskrifter som "Drep Geert Wilders"
og "Geert Wilders er en terrorist".
- Jeg oppfordrer muslimer rundt om i verden til å drepe mannen bak filmen, sa en av talerne, Awit Mashuri, ifølge AP.
Bilde fra filmen "Fitna". Den beskriver islam som en tikkende bombe og oppfordrer muslimer "å rive ut de hatefulle versene fra koranen". Foto: EPA/SCANPIX
Et stort antall politifolk var plassert på stedet, og de hadde blant annet
innstilt vannkanoner mot demonstrantene. De grep imidlertid ikke inn mot
demonstrantene.
Fordømmer og beklager
Geert Wilders står bak den islam-kritiske filmen "Fitna" som
har skapt kontrovers i Nederland. Torsdag valgte nederlandske tv-kanaler å
sensurere den 15 minutter lange filmen, hvorpå Wilders reagerte med å legge
den ut på internett.
Foto: SCANPIX
Filmen setter blant annet vers fra Koranen opp mot bilder fra
terrorhandlinger. Den skildrer islam som "frihetens fiende" og
starter med å vise bilder fra terrorangrepene i New York 11. september 2001.
LES OGSÅ: - Provoserer ikke muslimer
Ifølge Al Jazeera gikk Iran ut lørdag og beskrev filmen som avskyelig, og oppfordret europeiske regjeringer å motarbeide at den blir vist. Samtidig oppfordret de Nederland til å gå til rettslige skritt mot Wilders.
Nederlands statsminister gikk ut torsdag og beklaget filmen. Men etter at en domstol vurderte filmen, fastholdes det at Wilders er beskyttet av ytringsfriheten til å lage den.
Forsvaret selger en på Finn.no. Kun 105 millioner.
