Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
Landet inngikk avtale for å bedre forholdet til Bush, røper tidligere CIA-ansatte.
Det hemmelige fengselet som ble brukt til forhør av al-Qaida-fanger lå i utkanten av Litauens hovedstad Vilnius, opplyser tidligere CIA-agenter til ABC News.
– Vi har lenge visst at det skulle finnes et tredje avhørssenter i Øst-Europa. Men uheldigvis visste vi ikke i hvilket land det lå, sier John Sifton i menneskerettighetsorganisasjonen One World Research til Spiegel.
Grunnen til at Litauen sa ja til å ha et hemmelig avhørsfengsel, var for å forbedre sitt forhold til USA og Bushadministrasjonen. Men det baltiske landet forlangte ingen belønning av Bush eller CIA.
– Vi trengte ikke å gi dem det. De var fornøyde med at vi lånte dem øre, sier en tidligere CIA-ansatt til ABC News.
Åtte mennesker satt innesperret i bygningen og ble utsatt for forhør i over ett år, og det hemmelige fengselet var i bruk helt fram til 2005.
Denne hemmelige faksen fra sveitsisk etterretningstjeneste avslørte i 2005 at avhør av terrormistenkte foregikk i flere europeiske land.
Da ble det offentlig kjent at CIA hadde etablert fengsler i flere land for å
forhøre mistenkte etter terrorangrepene 11. september 2001. Romania, Polen,
Ukraina, Thailand, Marokko og Afghanistan er blant de åtte landene som huset
hemmelige avhørssentre for CIA.
Litauiske myndigheter nekter for at landet har hatt et CIA-fengsel, men ifølge to høytstående kilder som ABC News har vært i kontakt med, ble CIAs avhørssentre i Romania og Litauen stengt etter at Washington Post og ABC News i 2005 avslørte at den amerikanske etterretningstjenesten hadde hemmelige fengsler i Øst-Europa.
En tidligere CIA-ansatt som jobbet med fangeprogrammet har overfor den amerikanske TV-kanalen dokumentert at CIA opererte med hemmelige flytransporter i disse landene, og sier at etterretningstjenesten forfalsket flygeplaner for å skjule denne aktiviteten.
– Finland og Polen var land som ofte ble oppgitt som falske destinasjoner for flyene som fløy til og fra Litauen, sier den tidligere CIA-offiseren.
Donald Rumsfeld besøkte Mihail Kogalniceanu-basen i Romania i oktober 2004. © AFP
Et liknende system ble også brukt i fangetransportene til Romania og Polen.
Sommeren 2005 nektet USAs daværende forsvarminister Donald Rumsfeld under en
pressekonferanse i Stavanger for at amerikanske myndigheter hadde fangefly i
europeisk luftrom.
– Alt jeg vet er at det ikke finnes noen forbindelse mellom de flyene og Forsvarsdepartementet eller andre deler av regjeringen, sa Rumsfeld.
Rumsfelds uttalelser falt en uke etter at avisen Stavanger Aftenblad avdekket at amerikanske fangefly mellomlandet på Sola lufthavn på vei til og fra Romania.
Litauen, Polen og Romania har ratifisert FNs konvensjon mot tortur og den europeiske menneskrettighetskonvensjon, og disse tre landene har også et forbud mot tortur. Det betyr at driften av de hemmelige fengslene utgjør et brudd på landenes lover.
En talsmann for den amerikanske etterretningstjenesten sier i en kommentar at det er «uansvarlig» av TV-kanalen å offentliggjøre disse opplysningene, selv om det snart er fire år siden fengselet stengte.
– CIA diskuterer ikke offentlig hvor anlegg som ble brukt i forbindelse med det tidligere fangeprogrammet kan eller ikke kan ha ligget. Vi kommenterer simpelthen ikke denne typen opplysninger som dukker opp i mediene fra tid til annen. Faren som ligger i å spre slike opplysninger, er åpenbar. De utgjør en mulig trussel mot millioner av mennesker. Det er uansvarlig, sier talsmannen Paul Gimigliano.
| Publisert | 21.08.2009 12.43 |
| Oppdatert | 21.08.2009 15.23 |
