– Barnearbeid bak all norsk sjokolade
¿ Kakaoen i sjokoladen lages av barn. (illustrasjonsfoto) Foto: Erik Manshaus © TV 2

– Barnearbeid bak all norsk sjokolade

Sjokoladeprodusenter innrømmer at barnearbeid kan være brukt i norsk sjokoladeproduksjon.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Kakaoen som brukes i produksjonen kommer nesten uten unntak fra Vest-Afrika, hovedsakelig fra Elfenbenskysten og Ghana.

Ungene jobber med familiene

– Jeg kan garantere at i all norsk sjokolade ligger det barnearbeid bak, fordi de fleste kakaogårdene er små familiebruk hvor ungene jobber sammen med foreldrene sine, sier Dag Kjetil Øyna i Norske Sjokoladefabrikkers Forening til Aftenposten.

Han kan ikke utelukke at kakao i norske sjokolader også plukkes av barn som er ofre for menneskehandel.

I Elfenbenskysten blir barn ned i åtteårs alderen smuglet inn fra naboland som Mali og Burkina Faso for å arbeide på plantasjene.

Et filmteam fra Danmarks Radio har vært på reise i Elfenbenskysten og møtt flere av barna som jobber der.

Se opptakene som ble gjort her: (Artikkelen fortsetter under).

Uakseptable forhold

– Det er en ekstrem fattigdom i disse landene. Det er også folk som sender ungene sine fra seg fordi de ikke klarer å fø dem opp. Noen av ungene havner nok i arbeid i Elfenbenskysten under forhold som er helt uakseptable, sier Øyna.

I en rapport fra 2004 anslår myndighetene i USA at over 100.000 barn i Elfenbenskysten er involvert i «den verste formen for barnearbeid». Om lag 10.000 skal være ofre for menneskesmugling og slaveri.

(©NTB/TV 2)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Lurte Norad trill rundt
Lurte Norad trill rundt

Korrupt samarbeidspartner puttet mer enn halvparten av prosjektpengene i egen lomme.

Her jubler de fattige barna for Slum-Oscar
Her jubler de fattige barna for Slum-Oscar

Gledestårer og seiersdans i Mumbaislummen da «deres» film vant åtte Oscar.

Mobileventyr ble mareritt
Mobileventyr ble mareritt

Lovbrudd, barnearbeid, fredspriskrangel og dødsfall. Les alt om skandalene til Telenors datterselskap i Bangladesh.

Her er opptakene som gir norsk sjokolade en bismak
Her er opptakene som gir norsk sjokolade en bismak

Dansk dokumentar viser sjokoladeindustriens mørke bakside.

 
Comments powered by Disqus
  

Snikfotgraferer skrevende
menn på buss og tog

Blogg skaper sterke reaksjoner hos svenskene


reklame