Halepartiet til Air France-flyet som styrtet i Atlanterhavet 1. juni tas inn på land i havnebyen Recife.
Halepartiet til Air France-flyet som styrtet i Atlanterhavet 1. juni tas inn på land i havnebyen Recife. Foto: Evaristo SA © AFP

– Airbus fra Air France krasjer fire ganger oftere

Men Air France tilbakeviser påstander fra tysk magasin.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Det tyske magasinet Der Spiegel har fått tilgang til hemmelige kalkyler fra flyindustrien som reiser ubehagelige spørsmål for det franske flyselskapet Air France.

Ifølge magasinet sier tallene fra flyindustrien at Airbus-fly fra Air France har en tapsrate som er hele fire ganger høyere enn det som regnes som vanlig for resten av flyselskapene.

Air France sin tapsrate er på 1,26 per én million flyturer, mens normalen ligger på 0,3 per én million flyturer, skriver Der Spiegel.

– Åtte av ti ulykker skyldes menneskelig svikt

Der Spiegel siterer dessuten en intern rapport fra 2006 som hevder at åtte av ti ulykker eller uønskede hendelser hos Air France skyldes menneskelig svikt.

Feilene som begås, kan være uoppmerksomhet, misforståelser mellom pilot og co-pilot og avgjørelser som ikke fattes på godt nok grunnlag, heter det i rapporten som kritiserer selskapet for sikkerhetskulturen.

Rapporten viser dessuten til en analyse av uønskede hendelser med A330/340-flyene, og hevder denne analysen viser at selskapets piloter er altfor selvsikre.

Air France: – Vi har rettet opp manglene

En talsmann for Air France tilbakeviser konklusjonene i rapporten, og sier til Der Spiegel at selskapet har rettet opp manglene som ble påpekt etter at rapporten ble presentert for dem i juni 2006.

Om de hemmelige kalkylene fra flyindustrien som Der Spiegel siterer, sier en talsmann for flyselskapet at de ikke er riktige.

Talsmannen viser til statistikk fra International Air Transport Association (IATA), som inkluderer alle flytypene til Air France.

Disse tallene viser ifølge Air Frances talsmann at selskapet ikke skiller seg ut i ulykkesstatistikken – selv ikke etter havariet til rute 447 i Atlanterhavet 1. juni i år.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Rapport: - Air France-ulykke skyldtes ikke terror

Flyulykken som krevde 228 menneskeliv 1. juni, skyldtes neppe en bombeeksplosjon eller annen terror. Men for øvrig er det fortsatt uklart hvorfor en fransk Airbus A330 styrtet i Atlanterhavet.

 
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame