Følg Norge-England (0-1):
Pipekonsert mot Gerrard etter Høgli-takling
Livechat med Thomas Aune og Freddy Dos Santos fra kl. 20.30
Stortingspolitiker Olav Gunnar Ballo (SV) tror at blødninger kan helberedes ved å fremsi et spesielt religiøst vers.
I tillegg til å være SV-representant på Stortinget, er Ballo også lege og påtroppende sjef for Rettsmedisinsk institutt.
Selv om mange av hans kollegaer er skeptiske, er ikke Ballo fremmed for at overnaturlige krefter og religiøse handlinger kan helbrede sykdom.
Til VG forteller Ballo i dag at en pasient fortalte ham hvordan man kan stanse blødninger ved å fremsi et vers.
- Pasienten fortalte meg at det skjer ved å fremsi en helt bestemt religiøs tekst. Du vil ikke finne den i Bibelen, men det var omtrent som en bønn. Han sa at mye av nøkkelen er å ikke fortelle verset til andre, så han ba meg om å lære verset utenat og kaste lappen. Det har jeg gjort. Han hadde åpenbart tillit til meg, fortalte Ballo.
Ballo understreker at han aldri ville utført religiøse handlinger i forbindelse med legerollen sin, og han ser heller ikke at han har de nødvendige egenskapene for overnaturlig helbredelse.
Men han tar sterk avstand fra Legeforeningens kritikk av helseminister Bjarne Håkon Hanssens positive erfaringer med hjelp fra Snåsamannen.
- På samme måte som det finnes radiobølger vi ikke kan se, hvorfor skulle det ikke finnes forbindelser mellom mennesker vi ikke kan se?
Ballo har imidlertid litt mer problemer me då tro at folk plutselig kan bli helbredet.
- Jeg har problemer med å tro at lamme plutselig kan gå, og at kreften fysisk blir fjernet fra folk. Men jeg tror at alvorlig syke kan oppleve å få forlenget livsløp av uforklarlige grunner, og på samspill mellom ulike krefter.
Ballo møter sterk kritikk fra kollegaer innen helsevesenet. Professor i medisin, Per Brandtzæg ved Rikshospitalet, mener at Ballo burde holdt sine overbevisninger for seg selv. VG melder at Brandtzæg mener at en person i en offentlig rolle burde holdt seg for god til å fremme slike synspunkter.
Jan Mæhlen, patologiprofessor og seksjonsoverlege ved Ullevål universitetssykehus, støtter Brandtzæg:
- Uvitenskapelige utsagn, enten det kommer fra prester, sjamaner eller Snåsamannen, bør ikke være en legitim del av helsevesenet, sier Mæhlen til VG.
| Publisert | 29.01.2009 10.32 |
| Oppdatert | 29.01.2009 10.52 |
Livechat med Thomas Aune og Freddy Dos Santos fra kl. 20.30
