Spår verste nedgang siden 1929

I dag satte Norges Bank styringsrenten ned med 1,75 prosentpoeng til 3,00 prosent. Selv om dette er gledelig for mange, er det også et signal om dystre fremtidsutsikter.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Jan Fredrik Qvigstad som er visesentralbanksjef i Norges Bank ser ikke lyst på fremtiden.

Tvert i mot spår han den kraftigste nedgangskonjukturen og den lengste nedgangsperioden siden 1929

Se video

I følge Qvigstad så det lenge ut til at vi skulle få en myk landing i Norge, men dette bildet har endret seg. De dårligste nyhetene har kommet de siste ukene, særlig fra utlandet. Der går det dårlig, mye verre en vi trodde for noen uker siden, sier visesentralbanksjefen.

Begrepet "finanskrise" brukes for ukritisk, sier Qvigstad som deler finansuroen inn i tre faser. Fra august 2007 og frem til midten av desember i år var det fiansuro. 15 september ble det finanskrise. Og nå er vi kommet til det tredje stadie, og det er en realøkonomisk krise. Det er nå krisen rammer folk flest.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame