(ILLUSTRASJONSFOTO):
(ILLUSTRASJONSFOTO): Foto: AFP/SCANPIX/AFP

Frykter hijab-forbudet i rettssalen

For jusstudent Sandeep Singh, som er sikh og bruker turban, betyr dette at drømmen om å bli dommer kan gå i vasken.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Det kan gå mot forbud mot samekofter, hijab og andre religiøse og politiske hodeplagg i norske rettsaler.

I kveld møter Sandeep Singh avdelingsdirektør Erling Moe ved Domstoladministrasjonen.

– På høy tid

– Domstoladministrasjonen har satt i gang et utredningsarbeid for å avklare bruk av religiøse og andre symboler i retten, skriver Moe i en e-post til Dagbladet.

Den nye lederen av justiskomiteen på Stortinget, Per Sandberg (Frp) stiller også til debatt i kveldens Tabloid. Sandberg mener et forbud mot religiøse og politiske hodeplagg i retten er på høy tid.

– Frp er meget klare i denne saken. Vi ønsker å forby alle personlige, religiøse eller politiske symboler der statens ansatte bærer uniform, eller utøver makt på statens vegne, skriver Sandberg i en pressemelding i dag.

Sandberg sier i pressemeldingen at han krever et svar fra regjeringen i denne saken.

Bør dommere i norske rettssaler kunne bruke hijab og turban? Bør hijab forbys i skolen? Si din mening i kommentarfeltet.

Hijab-forbud på skoler

På Tabloid i kveld møter du også en rektor som vil ha hijab-forbud på norske skoler. Atle Fasteland er rektor på en av Bergens mest flerkulturelle skole, Ny Krohnborg skole.

– Dette handler om hva som er formålstjenlig god pedagogikk i forhold til en god integrering. Vi må prøve å få det slik at alle har samme mulighet til å utvikle seg. For noen elever vil et slikt hodeplagg virke hemmende i den sammenheng. For elevenes del, hadde vi tjent på å innføre et forbud mot hijab, sa Fasteland til Bergens Tidene søndag.

Kjemper mot forbud

Fasteland møter mandag kveld Bushra Ishaq som er leder i Muslimsk studentsamfunn og sjefsredaktøren for x-plosiv.no, Mahmona Khan. Khan mener er hijab-forbud er feil vei å gå i denne debatten.

– Flere og flere minoritetsungdommer har vendt seg mot religionen de siste årene. Vi må heller ta debatten om hvorfor dette skjer, enn å fremmedgjøre ungdommene enda mer ved å forby et hodeplagg som gir dem en tilhørighet i sin gruppe, sier Khan.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Rektor vil ha hijab-forbud
Rektor vil ha hijab-forbud

Rektor ved Bergens mest flerkulturelle skole vil ha forbud mot hijab på skolen.

Trolig hijab-forbud i norske domstoler
Trolig hijab-forbud i norske domstoler

Hijab og andre religiøse og politiske hodeplagg blir trolig forbudt i norske rettssaler.

 
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame