- Jeg er ingen rasist

Livet raste sammen da han ble beskyldt for rasisme etter å ha forlatt Ali Farah i Sofienbergparken sommeren 2007.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Hva mener du om utviklingen i «ambulansesaken» med Ali Farah og Erik Schjenken? Skriv inn din mening nederst i artikkelen!

«Jeg er ingen rasist» er tittelen på boken til ambulansesjåfør Erik Shjenken.

Mandag 6. august 2007 rykket han og en kollega ut til Sofienbergparken etter å ha fått en melding om at en mann hadde blitt slått ned. Mannen het Ali Farah og ble ikke tatt med i ambulansen til tross for at han hadde fått en alvorlig hodeskade.

Husker du ikke helt hva Ali Farah-saken handlet om? Se et sammendrag i videovinduet under:

- Vi feiltolket oppførelsen hans, og ville derfor ikke selv transportere ham til lege. For dette måtte vi betale dyrt; i mine øyne en uforholdsmessig høy pris, skriver Schjenken i forordet til boken sin.

Maktesløs

I dagene og månedene etter hendelsen eksploderte Norge i en rasismedebatt, og Schjenken og hans kollega i ambulansen ble hengt ut som rasister for å ha nektet å ta med seg Ali Farah på grunn av hans hudfarge.

- Jeg har aldri følt meg så maktesløs som under "ambulansesaken". Jeg følte det var usynlige krefter som styrte, krefter som krevde at saken måtte få konsekvenser, som overhodet ikke var interessert i hva som faktisk hadde skjedd, men som brukte saken til å sette rasisme på dagsordenen, skriver han.

Frikjent

I ettertid har Schjenken fått en advarsel fra Helsetilsynet for brudd på helsepersonelloven fordi de mente at Ali Farah ikke fikk forsvarlig hjelp. Den advarselen har Erik Schjenken godtatt.

Men de mest tyngende anklagene om rasisme og diskriminerende oppførsel fra Helsetilsynet og Likestillings- og diskrimineringsombudet er trukket tilbake. Og i Oslo tingrett ble han før jul i fjor frikjent for å ha opptrådt utilbørlig overfor Farah.

Nå har han skrevet bok for å renvaske seg og komme med sin versjon av historien.

Du møter Erik Schjenken i Tabloid i kveld klokken 18.55!

Hva mener du om utviklingen i «ambulansesaken» med Ali Farah og Erik Schjenken? Skriv inn din mening nederst i artikkelen!



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
Comments powered by Disqus
reklame