Verdens største cruiseskip passerte under Storebælt

Kapteinen måtte ha tunga beint i munnen da «Oasis of the Seas» passerte under Storebælt-broen i Danmark. Skipet var nemlig for høyt.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Torsdag forlot verdens største cruiseskip, «Oasis of the Seas», verftet i Finland og satte kurs for hjemmehavnen i Fort Lauderdale i Florida.

På veien måtte det gigantiske cruiseskipet passere Storebælt-broen natt til søndag.

LES OGSÅ: Gigantbåt er for høy for brua

1,5 meter klaring

Med bare 1,5 meter klaring passerte det 72 meter høye cruiseskipet under broen. Det hadde ikke vært mulig uten spesialkonstruerte teleskopskorsteiner som kan senkes ved slike behov.

Skipet er hele 360 meter langt og 64 meter bredt, noe som gjør det til verdens største cruiseskip, opplyser rederiet i en pressemelding.

Ved å senke de spesialkonstruerte skorsteinene ble høyden på skipet redusert med seks og en halv meter. Etter senkingen raget skipet 65,85 meter over havoverflaten, noe som fortsatt var høyere enn seilingshøyden under broen.

Artikkelen fortsetter under bildet.

VERDENS STØRSTE: Verdens største cruiseskip «Oasis of the Seas» passerte under Storebælt-broen i Danmark med 1,5 meter i klaring.VERDENS STØRSTE: Verdens største cruiseskip «Oasis of the Seas» passerte under Storebælt-broen i Danmark med 1,5 meter i klaring. Foto: Simon Brooke-Webb

Koster ni milliarder kroner

Likevel klarte kaptein William Wright å føre skipet under broen. Det gjorde han ved å kjøre skipets 140.000 hestekrefter på full maskin. Med den oppnådde hastigheten på 45 kilometer i timen, går skipet dypere i sjøen. Alle disse faktorene førte til at det enorme skipet fikk en klaring på 1,5 meter til broen.

– Da vi nærmet oss Storebælt i høy hastighet var den visuelle opplevelsen ganske enestående. Selv om vi var helt trygge på at dette gikk fint, så var det nok enkelte av passasjerene som i ren refleks bøyde knærne litt da vi passerte, sier kaptein William Wright i en pressemelding fra rederiet.

Kan ta 6300 passasjerer

Det er cruiserederiet Royal Carribean som har bestilt skipet som har kostet ni milliarder kroner å bygge. Bare de spesialbygde skorsteinene har kostet 12 millioner kroner i utvikling og tilpassing.

Cruiseskipet har en passasjerkapasitet på 6300 i tillegg kommer et mannskap som teller 2165 personer. Skipet skal gå på cruise i de vestlige og østlige delene av Karibia.

5. desember legger skipet ut på sitt første cruise med passasjerer om bord.

Foto: Simon Brooke-Webb



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
Comments powered by Disqus

reklame