Se elgen i akebakken

Naturfaglæreren opphevet mobilforbudet da elevene oppdaget tre elger rett utenfor vinduet. Se den elgeville videoen her!

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Elevene i 7. klasse ved Solbakken skole i Trondheim fikk en annerledes naturfagundervisning fredag.

Det hele startet da noen årvåkne elever oppdaget tre elger på vandring rett utenfor skolen, som ligger i et elgrikt område. Marit filmet elgens tur i akebakken.Marit filmet elgens tur i akebakken. Foto: MMS

- Naturfagtimen var såvidt startet da de tre elgene kom vandrende, forteller 7. klassingen Marit Eggan til tv2nyhetene.no.

«Skjøt» elgene med mobilen

Marit reagerte like raskt og resolutt som en dreven jeger på elgjakt, men hennes «våpen» var ikke det elgjegerne i distriktet bruker når de er på jakt.

Hun dro frem mobiltelefonen sin, og startet å filme elgenes vandring rett utenfor.

Ikke uventet tiltrakk elgene oppmerksomheten bort fra læreren, som ble så fascinert over elgene at hun også måtte bort for å følge med.

- Skolen vår ligger i et naturskjønt område, men det som skjedde i dag var helt spesielt. Naturen kom rett inn på oss, kan du si. En elgku med to kalver kom vandrende nær akebakken som elevene bruker i friminuttene, og var forøvrig ganske nærgående, sier naturfaglærer Ina Kyseth til tv2nyhetene.no.

Til vanlig har elevene kun lov til å ha mobiltelefonen nede i skolesekken i avslått modus, men Kyseth mente at elgenes nærgåenhet var verdt å fange med kamera.

Raste ned akebakken

- De fikk lov til å filme av meg, sier Kyseth - som legger til at stemningen i klasserommet var nærmest el(g)ektrisk da elgene nærmet seg den glatte akebakken.

Det som da skjedde, var at en av kalvene ikke var helt heldig under kryssingen av akebakken, og raste ned i voldsom fart.

Episoden må ha fortonet seg som ganske dramatisk - ikke bare for elgkalven - men også for flere av elevene, som fryktet at elgens ville ferd ned akebakken ville skade det store dyret.

- Fikk tårer i øynene

- Det var flere av oss som fikk tårer i øynene, for vi syntes synd på elgkalven, sier Marit.

Læreren forteller til tv2nyhetene.no at noen av elevene var livredde for elgkalvens helbred da den kom susende nedover.

- De skjønte at det kunne gå galt da kalven skled ned akebakken, som er rundt 30 meter lang, sier Kydseth.

Men det gikk heldigvis godt med den forfjamsede elgkalven, som etter å ha ristet av seg forskrekkelsen fortsatte videre og ble gjenforent med de to andre elgene.

Men hva skjedde med undervisningen resten av skoletimen?

- Elevene skulle egentlig lære om menneskehjernen, men det ble ikke så mye av det resten av timen. På den annen side - det elevene opplevde denne dagen sitter nok spikret i hukommelsen, smiler Kydseth.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Bush hilser på nissen
Bush hilser på nissen

Men det holdt ikke å ta ham i handa.

Lykke smitter
Lykke smitter

Smil, og verden vil faktisk smile tilbake. Det viser en ny studie.

Friere i kø
Friere i kø

Odelsjenter fra hele landet har meldt seg etter uvanlig kontaktannonse.

Hvalross på saksofon
Hvalross på saksofon

Se hvalrossen Sara spille saksofon og danse tango.

 
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame