Følg Norge-England (0-1):
Hangeland rundlurt av Ashley Young
Livechat med Thomas Aune og Freddy Dos Santos fra kl. 20.30
Oppsiktsvekkende bilde viser et øyeblikks magi mellom orangutang og menneske.
Bildet av tigeren Taj som «forelsket» seg i en to år gammel jente i en dyrepark i USA gikk verden rundt mot slutten av september.
Tigeren oppsøkte den vesle jenta, senket hodet, og berørte sikkerhetsglasset som skilte de to med labben.
– Jeg har aldri sett en slik ømhet fra et rovdyr før, sa Dyrk Daniels, som tok bildene av episoden.
Les mer: Tiger forelsket seg i to år gammel jente
KJÆRLIG TIGER: Dette bildet har gått sin seiersgang på internasjonale nettsteder. Foto: Solent News & Photo Agency
Nå viser et lignende bilde fra en dyrepark i Moskva hvordan en fullvoksen orangutang tar publikumsflørt gjennom sikkerhetsglasset til nye høyder.
Fotograf Olga Dmitrieva tok et blinkskudd av de sjeldne da hun avbildet orangutangen «kysse» en guttunge gjennom glasset.
Andre besøkende skal ha blitt stående og måpe til scenen som utspant deg foran dem.
Les også: Orangutangen Jorung reddet høne fra drukningsdøden
Orangutangen er den nest største arten av menneskeapen etter gorillaen. Orangutangen og mennesket gikk hver sin vei for mellom ni og tretten millioner år siden, og menneskets arvestoff har flere likheter med orangutangenes, ifølge forskning.no.
Selv om sjimpansen er den menneskeapen som er nærmest beslektet til mennesket, er det likevel en liten del av menneskets arvemateriale som er mer likt med orangutangene.
Forskere tror at sjimpansene og menneskene skal ha gått hver sin vei for fire til fem millioner år siden.
Les også: Sjimpanse bet fingeren av zoosjef
| Publisert | 09.11.2011 12.16 |
| Oppdatert | 09.11.2011 13.25 |
Livechat med Thomas Aune og Freddy Dos Santos fra kl. 20.30
