VERDENS STØRSTE: MY Eclipse er verdens største yacht av sitt slag. Den kan du også få seile til en pris av 12 millioner kroner i uka.
VERDENS STØRSTE: MY Eclipse er verdens største yacht av sitt slag. Den kan du også få seile til en pris av 12 millioner kroner i uka. Foto: Aker Yachts

Nå kan du leie verdens største private yacht

Den koster bare 12 millioner kroner i uka. Men selv om du har penger nok, er det ikke sikkert at du får leie den.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Du lurer kanskje på hva du skal finne på til sommeren? Blir det Legoland eller Kristiansand dyrepark? Hvorfor ikke heller leie verdens største luksusyacht og ta med 30 av dine nærmeste venner på privat cruise.

Leieprisen er 12 millioner kroner - i uka.

«Ta med kunder, ansatte, familien eller vennene dine på en uforglemmelig tur,» står det i annonsen på Finn.no.

Del på facebook

Verdens største yacht

Det er det norske selskapet Aker Yachts som på vegne av oligarken og Chelsea-eieren Roman Abramovich skal leie ut den russiske multimilliardærens luksusyacht.

– Vi kontaktet Abramovich i håp om at vi kunne selge båten for ham siden han ikke har brukt den så mye, men det ville han ikke. Så derfor foreslo vi ta på oss oppdraget med å leie den ut i stedet, forteller Stian Sandlie i Aker Yachts til tv2.no. AKTERDEKKET: Båten har eget badebasseng som lett kan gjøres om til dansegulv ved behov.AKTERDEKKET: Båten har eget badebasseng som lett kan gjøres om til dansegulv ved behov. Foto: Aker Yachts

Skipet er verdens største av sitt slag og er til sammenligning 30 meter lenger enn de største Hurtigrute-skipene. Båten ble bygget i 2009 og har vært i Abramovichs eie hele tiden. Men det er ikke billig å ha en slik fritidsbåt. Og siden eieren heller ikke har vært så ivrig å bruke den, så må det penger i kassen for å vedlikeholde og drifte båten.

Leieprisen på 12 millioner kroner i uken inkluderer et mannskap på 75 personer som ifølge annonsen «bidrar til å gjøre opplevelsen komplett.» Man kan også benytte seg av en miniubåten som følger med. Den tar tre personer og kan dykke ned til 50 meter.

Utgifter til drivstoff, havneutgifter, mat og drikke kommer i tillegg. Å fylle opp tanken koster 650.000 US dollar, tilsvarende drøye 3,8 millioner kroner.

Anti-paparazzi-system

Båten har ni dekk og innredet med ni luksusleiligheter og suiter som til sammen med resten av gjesteområdene utgjør intet mindre enn 6000 kvadratmeter. Men selv med å betale 12 millioner i uken, får man ikke tilgang til selve juvelen på skuta, rederlugaren. Det er eierens personlige lugar på 500 kvadratmeter.

– Men det er jo litt irriterende at man ikke får bruke den beste lugaren når man først har leid båten?

– Det er nok plass i resten av båten. Men alt har sin pris, sier Sandlie og ler. NI DEKK: Båten har ikke mindre enn ni dekk, med ni forskjellige luksussuiter.NI DEKK: Båten har ikke mindre enn ni dekk, med ni forskjellige luksussuiter. Foto: Aker Yachts

Unikt for båten er også et eget anti-paparazzi-system hvis du vil unngå sladderpressen fra å ta bilde av deg og selskapet ditt. Båten har selvfølgelig også badebasseng som ved enkle grep kan gjøres om til et stort dansegulv på akterenden.

Det høres kanskje utrolig ut, men systemet skal forhindre paparazzifotografer ved at digitalkameraer innen en viss radius blir satt ut av spill. Systemet har av britisk presse blitt omtalt som Chelsea-eierens hemmelige våpen.

Anti-pirat-system

Og skulle du få lyst til å ta en tur for eksempel til kysten av Somalia, så kan du peke nese til piratene hvis de forsøker å borde skipet. Den har nemlig et eget sikkerhets- og rakettforsvarssystem med skuddsikre vinduer og skrog som holder pirater unna. LEIES UT: Den russiske milliardæren Roman Abramovich leier ut sin luksusyacht M/Y Eclipse.LEIES UT: Den russiske milliardæren Roman Abramovich leier ut sin luksusyacht M/Y Eclipse. Foto: Aker Yachts

– Den er beskyttet mot piratangrep. Det er verdens mest sikre båt å være om bord i, sier Sandlie om leieobjektet.

– Men hvem ser dere for dere skal leie en båt til 12 millioner kroner i uka siden dere annonserer den blant annet på Finn.no?

– Finn.no er jo bare en av flere markedsføringskanaler vi jobber gjennom, men vi arbeider også med en liste på Norges 500 rikeste som er potensielle leietakere.

Men det er en riking i Norge som Sandlie håper vil slå til på leietilbudet. LEIER UT YACHTEN: Den russiske rikingen Roman Abramovich.LEIER UT YACHTEN: Den russiske rikingen Roman Abramovich. Foto: wenn.com

– Det er Stordalen som er Norges partykonge og gal nok til å gjøre det. Det er ikke umulig det, sier Sandlie og ler.

LES OGSÅ: Superyacht solgt for 605 millioner

Krever søknad om leie

Men hvis du nå tenker at dette hadde vært glimrende opplegg for neste blåtur med jobben, så må du bremse litt. Det er nemlig ikke hvem som helst som får leie den.

– Nei, det er ikke slik at man får leie båten bare man har penger nok. Eieren selv bestemmer hvem som får leie båten og det er han eller hans folk som bestemmer hvem som får leie den.

Man må også skrive en søknad som skal godkjennes av Abramovich eller hans hoff.

Og hvis du lurer på hvordan båten ser ut innvendig, må du bare fortsette å lure. Det finnes ikke offisielle bilder av interiøret og det er kun de som leier båten, som får se herligheten fra innsiden.

For tiden er båten på utleie i Karibien, men er altså snart tilgjengelig for nye interessenter.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
Comments powered by Disqus
  

Skal det være en topphemmelig
atomsikker ubåtbase?

Forsvaret selger en på Finn.no. Kun 105 millioner.


reklame