Rystende før- og etterbilder i Syria:
Slik så det ut før
borgerkrigen
• Se grafikk av den sjokkerende forandringen i bydelen i Hama.
Hvem i alle dager kan ha laget denne enorme sirkelen i åkeren rett utenfor huset til Lene Kjølberg?
Lene Kjølberg (39) fra Rælingen pleier å starte hver morgen med en kikk på utsikten ute på verandaen. Men den utsikten hun fikk torsdag morgen hadde hun aldri forventet.
- Jeg var helt sjokkert da jeg kom ut på verandaen i morges, forteller hun til tv2nyhetene.no.
For på åkeren bare et steinkast fra huset hennes så hun en diger sirkel i kornstråene.
- Det er en stor runding med en slags sigd-figur på toppen og bunnen. Jeg vet ikke hvor stor den er, men den er ganske enorm, sier Kjølberg.
Hva tror du dette er? Si din mening nederst i saken
(artikkelen fortsetter under bildet)
Foto: Leserbilde: Lene Kjølberg
I løpet av natten har den på mystisk vis dukket opp i åkeren som tilhører en bonde på andre siden av haugen ved Blomstervegen, der Kjølberg bor. Sirkelens størrelse tilsier at den eller de som har laget den må ha brukt en del tid på verket. Likevel hørte ikke Kjølberg en eneste lyd i løpet av natten.
- Selv om jeg hadde vinduet åpent, så ble jeg ikke vekket av noe. Jeg sov hele natten, foteller hun.
Hvem som står bak er uvisst, og Kjølberg har liten tro på at det er utenomjordiske vesner som har besøkt nabolaget hennes.
- Men det hadde jo vært litt spennende om det har vært noen her i natt, da. En bonde, som samboeren min jobber med, snakket om noen utenomjordiske energikuler på størrelse med snøballer som kan ha laget dem, men jeg vet ikke, jeg.
Foto: Leserbildet: Lene Kjølberg
For å få klarhet i mysteriet vil stifter av Norsk Kornsirkelgruppe, Eva-Marie Brekkestø, oppsøke stedet i kveld.
- Utifra det bildet jeg har sett mener jeg det er verdt å reise til stedet og ta en titt. Noe mer kan jeg ikke si før jeg har vært der, sier Brekkestø til tv2nyhetene.no.
Rapporter om kornsirkler i Norge er sjelden vare. Siste gang var i 2007 da to kornsirkler ble funnet i henholdsvis Nannestad kommune og Gulset. Sistnevnte fantes det ingen naturlig forklaring på, ifølge rapporten fra Kornsirkelgruppen.
Tegn som inspektørene vil se etter er skader på kornstråene, om harde gjenstander kan ha forårsaket brekkmerker og om det finnes tydelige fotspor i terrenget.
- Det blir spennende å se hva dette er for noe, sier Brekkestø.
Også Kjølberg gleder seg til å få et svar på mysteriet.
- Slikt som dette har jeg bare lest om før. Det skal bli interessant å høre hva de finner ut, sier hun.
Det har ikke lyktes tv2nyhetene.no å få kontakt med bonden som eier åkeren.
| Publisert | 20.08.2009 12.01 |
| Oppdatert | 21.08.2009 08.50 |
Kommentarer er fjernet etter kl. 00.00 og blir åpnet igjen kl. 06.00.
Rystende før- og etterbilder i Syria:
• Se grafikk av den sjokkerende forandringen i bydelen i Hama.
