Det regnet fisk over ørkenbyen
FLYVENDE MIDDAG: Slik så det ut i bøtta til en av lokalbefolkningen etter at fisken hadde falt fra himmelen. Foto: Christine Balmer/NTNews

Det regnet fisk over ørkenbyen

Innbyggerne i ørkenbyen Lajamanu i Australia har opplevd at det har regnet fisk i to døgn.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Den lille byen Lajamanu i det nordlige Australia har ingen naturlige forutsetninger for at de 669 innbyggerne skal få fersk fisk, verken fra vann eller himmel.

Med en beliggenhet i den australske ørkenen og med nærmeste elv over 500 kilometer unna er ikke fisk det første man tenker på i hverdagen.

Men forleden startet et kraftig regnvær og med det fulgte mengder med små, hvite fisk hvorav flere fremdeles var i live etter å ha truffet bakken.

Sugd opp av uvær

Meteorologer i Australia mener fisken må ha blitt sugd opp under et enormt uvær for så å falle ned sammen med nedbøren over den lille byen.

– Et slikt værsystem kan være med på å suge fisk opp nesten 50.000 fot høyt i lufta, sier meteorolog Mark Kersemakers fra Australian Bureau of Meteorology, til lokalavisa Northern Territory News.

– Kommer de så høyt fryser de gjerne til og etter å ha blitt dradd med uværet innover land faller de så ned, sier han.

Dette er tredje gang i løpet av 30 år at Laamanu opplever å bli bombardert med fallende fisk, skriver avisa. Det samme skal ha skjedd i 1974 og 2004.

Frykter fallende krokodiller

Joe Ashley (55) fra en av nabobyene er ikke engstelig for fisken, han frykter verre ting kan komme.

– Hva hvis det kommer større ting enn fisk? Det kan jo komme en krokodille og det vil virkelig være skremmende, sier Ashley.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
80 tonn død fisk
Mystisk fiskedød i Brasil

80 tonn døde fisk lå og fløt langs den populære lagunen i Rio de Janeiro.

Her flyr fisken
Her flyr fisken

Denne flygefisken setter ny verdensrekord. Se video og finn ut hvorfor.

Fant fisk med nebb
Fant fisk med nebb

Kinesisk kvinne med uvanlig fangst på fiskemarkedet.

Er disse best på samarbeid?
Er fisker best på samarbeid?

Finn ut hvilke skapninger i dyreriket som er fungerer i flokk.

 

reklame