Rekdal slakter Norges angrepsspill:
– Alarmerende
Norge førte spillet på Ullevaal, men skapte lite.
Menyen holdes hemmelig helt frem til maten serveres.
Middagen som er laget av 20 kokker på Grand Hotel, består av fire retter og dessert. Den er alltid hemmelig helt frem til gjestene setter seg til bords.
Fredsprisvinner Barack Obama får retter som er laget av nesten bare norske råvarer.
De 252 gjestene blir først servert speket reinsdyrsfilet og røkt gårdsand. Til dette får de aspargessalat med trøffel.
Deretter står en fiskerett for tur, nemlig torskefilet fra Mørekysten. Den blir servert med jordskokkpure.
LES OGSÅ: Michelle snublet i kjolen
Tradisjon tro blir det servert akevittsorbet som hvilerett, før hovedretten som er elg marinert med einebær og timian med pommes Berny, glasert nepe.
Til dessert får Obama karamell- og sjokoladeglasert bananmousse med
peanøttmarengs.
Middagen serveres på et spesialdesignet Nobel-servise fra 1991. – Alt som ser ut som gull er gull, sier restaurantdirektør Rune Johansen.
Champagne Jacquesson Cuvée no 733
Riesling Cuvée Frédéric Émile 2004 – Trimbach
Pouilly-Fumé 2008 – André Dezat et fis
Napa Valley Cabernet Sauvignon 2005 – Robert Mondavi
Vidal Icewine 2003 – Inniskillin Wines
Nobelmenyen er bestemt lang tid i forveien. Det er hvert år knyttet stor spenning rundt hva gjestene under Nobelmiddagen vil få servert. Hvert år blir menyen spesialtilpasset fredsprisvinneren.
Klokken 2150 holder fredsprisvinner Barack Obama sin tale.
LES OGSÅ: Obama: – Alfred Nobel, skål!
SE BILDENE FRA Obamas Norgesbesøk
| Publisert | 10.12.2009 21.49 |
| Oppdatert | 11.12.2009 02.05 |
Norge førte spillet på Ullevaal, men skapte lite.
