TA Invest-ofre krever pengene tilbake

Medlemmene krever over en halv milliard kroner fra paret bak aksjespareklubben TA Invest.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

En håndskreven faksen var det som gjorde at Steinar Øyhaugen i juni 2000 valgte å gå inn i aksjespareklubben TA Invest.

- Her er da overførsel av to ganger 500.000 kroner. Til sammen startet jeg da med en million kroner, forteller Øyhaugen til TV 2.

I dag frykter han alt er borte.

Opp til 400 millioner kroner

Det samme frykter Hasse Bergstrøm med pengene han har investert i klubben. Han forteller at nærmere 300 personer har investert i TA Invest.

- Hvor mye har de investert?

- De har investert mellom 300 og 400 millioner kroner i sum innskudd, og har et krav på tilbakebetaling på 523 millioner, sier Bergstrøm.

Rekruttert på grunn av tillit

Han tror investorene kun får igjen en mikroskopisk sum av det kravet de har.

De to hevder det var tillit som gjorde at de gikk inn i klubben.

- Jeg ble invitert med inn av en fetter som sa: Steinar, her har du en bra måte å plassere pengene dine på. Den er helt trygg, forteller Øyhaugen.

Siden 15 april har Bergstrøm og Øyhaugen vært med i en gruppe som jobber for å finne ut hvor det er blitt av pengene. I morgen samler de nesten 200 av aksjespareklubbens medlemmer i Oslo.

- Det er ingen hemmelighet at nå er det snakk om en dag eller to før vår advokat slår dem konkurs, sier Bergstrøm.

Ingen retningslinjer

Selv om millioner av kroner ble investert, var det få retningslinjer om hvordan pengene skulle forvaltes.

- Skrev dere under på noen avtaler før dere begynte å betale inn penger?

- Nei, ingenting. Men vi har fått kvitteringer på innbetalingene, sier Øyhagen.

- Men er det ikke risikabelt å investere millioner av kroner uten å ha en kontrakt på hvordan pengene skal forvaltes?

- For å si det som min datter ofte sier: Voksenopplæring er dyrt, pappa!



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
Comments powered by Disqus
  

Skal det være en topphemmelig
atomsikker ubåtbase?

Forsvaret selger en på Finn.no. Kun 105 millioner.


reklame