Skal det være en topphemmelig
atomsikker ubåtbase?
Forsvaret selger en på Finn.no. Kun 105 millioner.
Skipsreder Herbjørn Hansson gjør sine tanker om hvorfor John Fredriksen flagger ut.
TV 2s avsløringer om at John Fredriksen flagger hele flåten ut av det norske skipsregisteret Nis-Nor, slo ned som en bombe i det politiske miljøet tirsdag.
Fredriksen har selv ikke ønsket å uttale seg, og flere spekulerer nå i hva som er bakgrunnen til utflaggingen. Spesielt med tanke på at næringsminister Trond Giske kun for få måneder siden overtalte Fredriksen til å flagge fire skip hjem.
Fredriksens gode venn og samarbeidspartner, skipsreder Herbjørn Hansson, har ikke snakket med Fredriksen etter nyheten, men sier han gjør sine tanker.
Les også: Trond Giske prøvde å stanse utflagging
– Om du blir invitert i et selskap må du føle deg velkommen. Det er ikke hyggelig å være et sted om du ikke føler deg velkommen. Kapital og mennesker går dit de liker seg best, og det er dessverre ikke i Norge, sier Hansson til TV 2 Nyhetskanalen.
Han presiserer at det ikke er noe dramatikk rundt hvilket flagg man har bak på et skip.
– Det er nesten helt betydningsløst, men det gir veldig negative signaler, sier han.
Han mener myndighetene og spesielt finansdepartementet har mye av skylden for dette og at de ikke har sans for verdiskapning og arbeidsplasser.
– Det tragiske er på mange måter er jo at John Fredriksen indirekte er en av Norges største arbeidsgivere. Og han er en av de mest begavete forretningsmenn i vår tid, sier han.
– John Fredriksen er opptatt av verdiskapning og arbeidsplasser, og når han ikke føler seg velkommen, så gjør han disse disposisjonene. Jeg har ikke snakket med ham etter det, men jeg gjør meg mine tanker, sier Hansson.
Herbjørn Hanssons selskap, Nordic American Tanker, har selv fem av 20 skip under norsk flagg.
– Vi driver et stort internasjonalt tankrederi. Med nybygg og det hele har vi cirka 20 skip, og vi har fem skip under norsk flagg. For oss er flagget en nokså uinteressant problemstilling. Men det er klart, det er ikke næringsvennlighet. Man kan si at næringsaktørene tar feil, men det hjelper lite om man tar feil eller ikke. Som jeg sa i utgangspunktet, hvis man ikke føler seg velkommen, så ønsker man ikke å være der, sier han.
| Publisert | 18.08.2010 14.30 |
| Oppdatert | 18.08.2010 19.23 |
Forsvaret selger en på Finn.no. Kun 105 millioner.
