Skal det være en topphemmelig
atomsikker ubåtbase?
Forsvaret selger en på Finn.no. Kun 105 millioner.
Hytte i Hattfjeldal ble solgt for én million over takst. Sjekk hvor mye du kan forvente å tjene på å selge hytta.
Meglerne ved Mosjøen eiendomsformidling jubler etter rekordsalget av en hytte som langt ifra inneholder noen form for ekstravaganse eller andre fasiliteter som kunne tilsi et så høyt bud.
Den 32 kvadratmeter store tømmerhytta ble bygget i 1986 uten innlagt vann eller strøm. Hytta består av kun et rom med fire sengeplasser, en liten kjøkkenkrok og vedovner. Tirsdag ble den altså solgt for nesten én million kroner over takst. At eiendommen ligger i et område med flott tilgang på jakt, fiske og friluftsliv, kan nok være med på å forklare den solide prisen.
Se flere bilder fra hytten her.
Til tross for at dette minner om tidligere tider, da hytter bokstavelig talk ble revet bort etter én visning, opplever de fleste en langt mer beskjeden etterspørsel på hyttemarkedet.
Om du går med en drøm om å tjene penger på å selge hytta, bør du kanskje tenke deg om dersom fritidseiendommen din ligger i Finnmark.
Bedre stilt er du dersom du eier hytte på Østlandet, og da i Vestfold fylke spesielt.
I kartet under kan du se en fylkesvis oversikt over prisene på fritidsboliger.
Stikk i strid med historien om hytta i Hattfjelldalen kommune som gikk for 1.250.000 kroner - nesten én million over takst - har altså mange problemer med å få solgt fritidseiendommene sine.
For alle typer eiendommer var det nedgang i antall omsetninger i 4. kvartal 2008 sammenliknet med 4. kvartal 2007. Nedgangen var størst for bolig- og fritidseiendommer med henholdsvis 22 og 20 prosent, melder Statistisk sentralbyrå.
Antall omsetninger av industri- og forretnings-/kontoreiendommer gikk ned med 10-11 prosent, mens landbrukseiendommer gikk ned med 4 prosent.
I siste kvartal i fjor ble det omsatt 2 300 bebygde fritidseiendommer i fritt salg. Sammenliknet med samme kvartal året før, er det en nedgang på 22 prosent. Gjennomsnittlig kjøpesum per omsetning for disse eiendommene var på 1,2 millioner kroner.
Vestfold er det fylket som hadde den høyeste gjennomsnittlige kjøpesummen på 2,1 millioner kroner, deretter fulgte Vest-Agder med 1, 8 millioner kroner.
Finnmark kommer dårligst ut med den laveste gjennomsnittlige kjøpesummen på 467 000 kroner, tett fulgt av Nordland der man i gjennomsnitt betaler 471 000 kr for en fritidseiendom.
Omsetning av hytte/fritidshus på festet tomt er ikke tatt med i Statistisk sentralbyrås beregninger.
| Publisert | 10.03.2009 17.48 |
| Oppdatert | 11.03.2009 07.37 |
Forsvaret selger en på Finn.no. Kun 105 millioner.
