Politiet frykter ulykker:
Sentralbanksjef Sven Gjedrem senker renten igjen. Ny styringsrente er 2,5 prosent.
På dagens rentemøte ble det besluttet å sette ned renten med 0,5 prosentpoeng. Dermed er styringsrenten 2,5 prosent.
Regn ut din nye rentesats: Renteskrell gir skattesmell
Økonomien svekket
- Veksten i verdensøkonomien er ytterligere svekket siden desember. Lavkonjunkturen ute ser ut til å ramme bredt og bli dypere enn tidligere antatt, sier sentralbanksjef Svein Gjedrem.
- Nedgangen i rentene og de nye finanspolitiske tiltakene vil dempe utslagene av den internasjonale lavkonjunkturen på produksjonen og sysselsettingen i Norge.
Kan gå enda mer ned
Gjedrem åpner også for flere rentenedganger etter hvert som de økonomiske nedgangstidene utarter seg.
- Vi forventer en fortsatt rentenedgang. Men jeg må presisere at de økonomiske utsiktene er svært usikre, sier Gjedrem til TV 2 Nyhetskanalen.
Langvarige nedgangstider kan gi for lav inflasjon, noe som tilsier en enda lavere rente. Samtidig tar det også tid før rentejusteringene gir utslag på økonomien, noe som åpner for å ligge på været en stund fremover.
- Utsiktene for norsk økonomi og risikobildet tilsier at det nå er riktig å sette styringsrenten ned med 0,50 prosentenheter til 2,50 prosent, sier Svein Gjedrem.
Følg med i videoruten øverst i denne artikkelen klokken 14.45. Da starter pressekonferanse fra Norges Bank.
| Publisert | 04.02.2009 10.14 |
| Oppdatert | 04.02.2009 19.00 |
