Fulle eldre skaper
problemer i Danmark
Danske omsorgsarbeidere plages av eldre som har tatt en «lille en» for meget
De ansatte tjente millioner for å tjene milliarder.
Når det regner på presten, drypper det gjerne på klokkeren. De ansatte i oljefondet merker på lønningsslippen at 2009 har vært et bra år.
Den best betalte ansatte i Norges Bank Investment Management (NBIM) hadde en samlet lønn på 6.997.159 kroner i 2009. Dette omfatter både fastlønn og prestasjonslønn.
Den nest best betalte tjente 6.843.150 kroner, mens alle de fem best betalte tjente godt over 5 millioner kroner.
Er det greit at de ansatte i oljefondet tjener så godt? Si din mening under.
Hele seks av ti ansatte i NBIM fikk over 75 prosents uttelling i prestasjonslønn i fjor. Det er et kjempesprang fra 2008 hvor kun én av ti klarte en slik uttelling.
Det tunge fjoråret gjorde at NBIM innførte en fastlønn i bunn for sine ansatte.
– Alle i ledergruppen har en fastlønn slik at de kan ha en horisont på sine inntekter slik fondet har på sine, forklarer Yngve Slyngstad, direktør for Norges Bank Investment Management.
GODT ÅR: Grafen viser hvor mange som fikk full uttelling i prestasjonslønn de siste fire årene. Foto: NBIM
| Publisert | 05.03.2010 11.07 |
| Oppdatert | 05.03.2010 11.07 |
Danske omsorgsarbeidere plages av eldre som har tatt en «lille en» for meget
