Skal det være en topphemmelig
atomsikker ubåtbase?
Forsvaret selger en på Finn.no. Kun 105 millioner.
Bønder vil melde seg ut av systemet til kjøtt- og eggprodusenten Nortura etter meldinger om nedleggelser.
Nortura-konsernet er organisert som et samvirke, og eies av 28.100 norske bønder. Flere av disse har signalisert at de vil trekke seg, som følge av at Nortura planlegger å legge ned fabrikkene Nortura Sortland, Haugesund og Ålesund.
Nå tar flere tillitsvalgte og kretsledere som Nationen har snakket med til motmæle mot opprørerne.
– Noen er mer opptatt av å berge egen gårdsdrift enn å berge Nortura. Men uten Nortura er det slutt på regulering av markedet. Da er vi ille ute å kjøre, sier Hans Nummestad, kretsleder for Nortura i Marker, Eidsberg og Rakkestad i Østfold til Nationen.
Han får støtte av blant annet nylig avgått bondelagsleder i Troms, Bjørn Mathisen.
– Dersom de blir borte fra Nortura-systemet, blir resultatet at katastrofalt for hele området. For mange er Nortura det eneste alternativet – det finnes ingen andre som står klar til å rykke inn dersom Nortura forsvinner. Dette er like truende for norsk landbruk som om Siv Jensen skulle blitt statsminister, sier han. (©NTB)
| Publisert | 28.10.2009 06.50 |
| Oppdatert | 28.10.2009 09.10 |
Forsvaret selger en på Finn.no. Kun 105 millioner.
