VEDLIKEHOLD BREMSER PRODUKSJONEN: Tallene er likevel gode for Statoil-sjef Helge Lund.
VEDLIKEHOLD BREMSER PRODUKSJONEN: Tallene er likevel gode for Statoil-sjef Helge Lund. Foto: Rønning, Mats/SCANPIX

Kraftig nedgang i Statoil-produksjonen

Bedre resultat, men lavere produksjon i Statoil.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Statoil fikk et resultat før skatt på 35,3 milliarder kroner i tredje kvartal. Det er en bedring fra fjoråret, da resultatet var 31,5 milliarder.

Vedlikehold

Resultatet er påvirket av økte priser på olje og gass. Samtidig hadde Statoil en nedgang i egenproduksjonen på 17 prosent. Produksjonsnedgangen skyldes i hovedsak omfattende vedlikeholdsaktiviteter som har påvirket olje- og gassproduksjonen.

– Omfattende planlagte vedlikeholdsaktiviteter gjennom hele tredje kvartal har påvirket olje- og gassproduksjonen vår betydelig. Våre resultater og vår kontantstrøm er fortsatt solide, noe som bekrefter at vi har finansiell fleksibilitet til å underbygge fortsatt utvikling av porteføljen vår, sier Statoils konsernsjef Helge Lund i en pressemelding.

Reduserer i Nordsjøen

Driftsresultatet ble 28,2 milliarder kroner i tredje kvartal, en liten nedgang fra 28,3 milliarder kroner i fjor. Driftsinntektene har økt til 127,4 milliarder kroner, fra 123,1 milliarder i samme periode i fjor.

Statoil opplyser samtidig at de har besluttet å redusere produksjonen på to av feltene i Nordsjøen, Gullfaks Sør og Kvitebjørn. Hensikten er å sikre tilstrekkelig reservoartrykk for sikker boring av ytterligere brønner. På grunn av denne beslutningen er den såkalte produksjonsguidingen for året justert ned. (©NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Frykter at Statoil ønsker å flagge ut
Frykter at Statoil ønsker å flagge ut

Oljeprofessor mener Statoil er mindre interessert i norsk sokkel enn tidligere.

Statoil satser milliarder i USA
Statoil satser milliarder i USA

Mens Statoil krymper her hjemme, nærmer selskapet seg 1.200 ansatte i USA. Det mangler ikke på videre vekstplaner.

 
Comments powered by Disqus
  

Dette selskapet ga oss
halv pris på gullet

Vi sjekket med alle selskapene som tar imot gull, ett skilte seg ut

Les også: Plutselig var Karins gull verdt 22 000 mer


reklame