BRANN: Et oljeraffineri står i brann i byen Ichihara nord i Japan. Jordskjelvet kan påvirke oljeprisen hvis mye av infrastrukturen i landet er skadet.
BRANN: Et oljeraffineri står i brann i byen Ichihara nord i Japan. Jordskjelvet kan påvirke oljeprisen hvis mye av infrastrukturen i landet er skadet. Foto: Scanpix

Frykter store problemer i verdensøkonomien etter jordskjelv

Oslo Børs faller fredag formiddag sammen med børsene i Europa etter meldingene om jordskjelv og tsunami i Japan.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Det er en spent stemning i markedet etter at det kraftige jordskjelvet rammet Japan i morgentimene fredag med en påfølgende tsunami som traff de nordlige delene av landet.

Del på facebook

Reaksjonene i markedet lot ikke vente på seg og fallet på børsene i Asia ble forsterket. Dette kom etter at Wall Street og handelen i Europa hadde falt tidligere.

LES OGSÅ: Stor tsunamibølge traff land nord i Japan

Se direktebilder og følg TV 2 Nyhetenes liveblogg her

Fall på børsene i Europa

På Oslo Børs var det flest røde tall å se på listen over de ti mest omsatte aksjene. Kun Statoil (+0,34 prosent) og Aker Solutions (+0,43) kunne vise til oppgang. De øvrige åtte på denne listen startet med røde tall. Verst gikk det ut over Marine Harvest (-1,69 prosent) og Royal Caribbean Cruises (-1,88). TSUNAMI: Gatene er oversvømt i Iwaki etter at Japan ble truffet av en fire meter høy tsunamibølge.TSUNAMI: Gatene er oversvømt i Iwaki etter at Japan ble truffet av en fire meter høy tsunamibølge. Foto: AP Photo/Kyodo News/Ap

Fallet på Oslo Børs gjenspeiler tendensen i Europa. De europeiske børsene startet med fall på mellom 0,33 og 0,93 prosent.

Naturkatastrofen rammet bare et kvarters tid før børsene i Asia skulle stenge og første straks til at japanske aksjekurser falt. Da handelen ble avsluttet hadde Nikkei 225-indeksen falt med 1,7 prosent. Også i Hongkong falt Hang Seng-indeksen med 1,8 prosent.

Del på facebook

– Det er veldig dramatiske bilder

Oljeraffinerier i brann, nedstengte atomkraftverk og ødelagte flyplasser gir dystre utsikter for japansk økonomi i tiden som kommer.

Både japansk og global økonomi kan komme til å få en knekk som følge av det svært kraftige jordskjelvet og de ødeleggende flodbølgene som har rammet Japan, frykter økonomer.

– Det er veldig dramatiske bilder, med tsunamibølger som velter innover kysten. Dette skjer mens vi fortsatt har en ganske skjør situasjon for japansk økonomi og generelt for verdensøkonomien, sier Robert Bergqvist, sjeføkonom i den svenske banken SEB. OLJEPRISEN KAN STIGE: Oljeanalytiker i Nordea Markets, Thina Saltvedt, tror at oljeprisen på verdensbasis på sikt kan bli påvirket av jordskjelvet. OLJEPRISEN KAN STIGE: Oljeanalytiker i Nordea Markets, Thina Saltvedt, tror at oljeprisen på verdensbasis på sikt kan bli påvirket av jordskjelvet. Foto: TV 2

Etter alt å dømme vil Tokyo-børsen fortsette å falle mandag.

SE OGSÅ: Her blir flyplassen truffet av tsunamien

Kan presse opp oljeprisen

Jordskjelvet i Japan og ødeleggelsene som fulgte av tsunamien kan ha påvirket oljeproduksjonen i landet. Minst ett større oljeraffineri står i brann i Ichihara nord i landet.

Oljeanalytiker i Nordea Markets, Thina Saltvedt, tror at oljeprisen på verdensbasis på sikt kan bli påvirket av jordskjelvet.

– Det er først og fremst raffinerier som er skadet og hvordan dette vil påvirke oljeprisen kommer an på hvor lenge de blir stengt ned, sier hun til TV 2 Nyhetskanalen.

Hvis det viser seg at mye av infrastrukturen er skadet, så vil dette presse prisene opp, tror oljeanalytikeren.

– Hvis infrastrukturen er skadet så kan det på sikt bli vanskelig å få oljeproduktene transportert dit de skal. Blir dette et problem lenge så må Japan importere oljeprodukter fra andre land, noe som kan bidra til å presse opp prisene siden det er færre oljeprodukter andre steder, sier Saltvedt.

(TV 2 / NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
Comments powered by Disqus
  

Skal det være en topphemmelig
atomsikker ubåtbase?

Forsvaret selger en på Finn.no. Kun 105 millioner.


reklame