75.000 ansatte får sparken i Citigroup
Bankgiganten Citigroup varsler at de må si opp ytterligere 53.000 ansatte i tillegg til det som tidligere er varslet.
Ifølge nyhetsbyrået AP må den amerikanske bankgiganten si opp ytterligere 53.000 ansatte.
De ansatte fikk mandag beskjed om kuttene i den kriserammede banken.
300.000 ansatte
Fra før av har banken varslet at det vil si opp 22.000 ansatte. Meldingen kommer etter at Japan, som er verdens nest største økonomi, varslet at landet har gått inn i en resesjon.
Kuttet på 75.000 ansatte fører til en reduksjon på 20 prosent av det totale antall ansatte på verdensbasis. Antallet reduseres da til 300.000 ansatte i bankkonsernet.
Det siste året har Citigroup tapt over 20 milliarder dollar på finanskrisen. Enkelte analytikere mener at banken ikke vil få overskudd igjen før i 2010, melder BBC.
Forretningsbanken Citigroup ble til etter sammenslåingen av Citicorp og finansgruppen Travelers i 1998.
Fikk krisehjelp
Citigroups aksjer har falt hele 70 prosent det siste året. Banken er en av USAs største og er blant de ni finansinstitusjonene som har fått ta del i krisepakken fra den amerikanske sentralbanken.
I oktober godkjente den amerikanske kongressen krisepakken på 125 milliarder dollar til de største finansinstitusjonene. I tillegg til Citigroup får JP Morgan Chase, Bank of America, Goldman Sachs, Morgan Stanley, Wells Fargo, The Bank of New York Mellon, State Street og Merrill Lynch hjelp fra sentralbanken.
Krisepakken fra den amerikanske sentralbanken Federal Reserve har likevel ikke kunne redde Citigroup fra store kutt av medarbeidere.
| Publisert | 17.11.2008 16.39 |
| Oppdatert | 12.12.2008 12.05 |



