Oljefondet har tapt milliarder på investeringer i finanssektoren i USA, i tillegg til at avkastningen er elendig på grunn av børsuroen verden over. (Montasje)
Oljefondet har tapt milliarder på investeringer i finanssektoren i USA, i tillegg til at avkastningen er elendig på grunn av børsuroen verden over. (Montasje)

- Oljefondet kunne vært 1000 milliarder større

Skulle holdt seg til den opprinnelige strategien og ikke satset stort i aksjemarkedet, hevder professor Egil Matsen.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

- Det er liten grunn til å tvile på at Oljefondet nå er verdt mindre enn det har fått tilført, sier professor Egil Matsen ved NTNU.

Han mener det kunne sett helt annerledes ut.

Går glipp av 50-60 prosent

- Med utelukkende investeringer i obligasjoner så hadde fondet hatt en samlet avkastning på rundt 50-60 prosent fram til i dag, sier Matsen til NRK.

Det tilsvarer rundt 1.000 milliarder kroner.

Investor Øystein Stray Spetalen mener politikerne har gamblet bort pengene. Statfjord B-plattformen er en av installasjonene som har tilført det norske samfunnet enorme verdier. Statfjord B-plattformen er en av installasjonene som har tilført det norske samfunnet enorme verdier. Foto: STF/AFP

Han anslår at Norge har tapt 500 milliarder kroner på vedtaket fra 2007 om å gå fra 40 prosent til 60 prosent av plasseringene i aksjer.

Har tapt et statsbudsjett

Siden starten på 2008 har Oljefondet tapt et helt statsbudsjett. Mer enn all oppsamlet avkastning fra 1998 er borte.

Tapet for hver av Norges 2,1 millioner husholdninger blir rundt 380.000 kroner, ifølge Aftenpostens anslag som baserer seg på utviklingen i to indekser som fondet selv omtaler i sine rapporter. Det endelige årsregnskapet kan følgelig avvike fra avisens anslag.

Bruker mer oljepenger

Finansdepartementet har brukt 125 milliarder oljekroner så langt i 2009, noe som er 33 milliarder kroner mer enn det de forventet å bruke da de presenterte statsbudsjettet i oktober i fjor.

- Regjeringen vil bruke vesentlig mer oljepenger enn det handlingsregelen tilsier i år for å dempe virkningene av finanskrisen, varslet statsminister Jens Stoltenberg i januar.

(©NTB / TV 2)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Vil bruke mer oljepenger
Vil bruke mer oljepenger

- Regjeringen vil bruke vesentlig mer oljepenger enn det handlingsregelen tilsier i år for å dempe virkningene av finanskrisen, varslet statsminister Jens Stoltenberg (Ap) da han talte på NHOs årskonferanse onsdag.

- Oljefondet har 
tapt alt
- Oljefondet har tapt alt

Siden starten på 2008 har Oljefondet tapt et helt statsbudsjett. Mer enn all oppsamlet avkastning fra 1998 er borte.

Oljefondet med kjempesmell
Oljefondet med kjempesmell

Det norske oljefondet har gått på sin største smell noen sinne - og det før finanskrisen tok av.

 
Comments powered by Disqus

reklame