– Menn er mer tiltrukket av «dumme» kvinner på byen
Ny studie med oppsiktsvekkende funn
Hjelpeorganisasjonen Afghansk Røde Halvmåne raser etter at soldater fra ISAF-styrken stormet et av deres kontorer.
Angrepet fant sted i Qalat i Zabul-provinsen, og soldatene brukte sprengstoff for å ta seg inn i bygningen. To av hjelpeorganisasjonens ansatte ble pågrepet, men ble løslatt dagen etter.
Slektningen til en annen ansatt, som angivelig skal ha vært politimann, ble skutt og drept i angrepet, som også afghanske soldater skal ha deltatt i.
- Det er første gang at vi er blitt utsatt for et slikt angrep, og vi er svært sinte. Vi er her for å hjelpe folk, og det sikkerhetsstyrkene gjør er galt, sier Saleem Wardak som er pressetalsmann for Afghansk Røde Halvmåne.
ISAF hevder at de jaktet på Taliban-medlemmer og beskrev den drepte som militant, noe Røde Halvmåne avviser.
Philip Charlesworth, som leder Den internasjonale Røde Kors- og Røde Halvmåne-bevegelsens arbeid i Afghanistan, er bekymret over måten ISAF opererer på. (©NTB)
| Publisert | 12.11.2009 04.42 |
| Oppdatert | 12.11.2009 04.42 |
