Nødetatene lærer av «kidsa» i kriseledelse

Helsevesenet og politiet kommuniserte på samme platform under en øvelse i Tromsø tirsdag.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Tirsdag ble det for første gang gjennomført en nasjonal beredskapsøvelse ved hjelp av det medisinske videosystemet VAKe. Fire av helseregionene og politiet ble koblet inn etter at Universitetssykehuset i Tromsø ba om hjelp etter en eksplosjonsulykke med et stort antall hardt skadde.

Det fikk de fra brannskadespesialister på Haukeland sykehus i Bergen, fra Sykehuset i Stavanger og St. Olavs Hospital i Trondheim.

Gjør som «kidsa»

Sammen med politiet og sykehuset i Vestfold deltok de i en nasjonal samhandling styrt gjennom det medisinske videokonferansesystemet VAKe.

– «Kidsa» snakker sammen på Skype når de prater om julegaver. Skulle ikke vi kunne snakke sammen når det dreier seg om kriseledelse. Selvfølgelig får vi til det, slår avdelingsoverlege Mads Gilbert ved Universitetssykehuset i Tromsø fast.

Del på facebook

Politiet med for første gang

Det overordnede ledelsesansvaret i kriser og katastrofer ligger hos politiet, som i dag for første gang koblet opp mot VAKe. Et system som også ble tatt i bruk for å berge liv og helse etter isbjørnangrepet på Svalbard i sommer.

– Det å kunne på en måte se hverandre i øynene og oppleve et fellesskap og en felles situasjonsforståelse på hvor vi er, hvilke utfordringer vi har og hvordan vi skal løse det var veldig, veldig nyttig, sier helikopterlege ved UNN, Svein Arne Osbakk.

Skreddersydd samhandlingsplattform

Fra 1. januar 2012 trer samhandlingsreformen i kraft. VAKe hevdes å være som skapt for en mer effektiv utnyttelse av fellesressursene innenfor helsevesenet.

– Dette kan bli et helt nytt og mye bedre redskap i kommunikasjon mellom primærhelsetjenesten og sykehusene, sier Oddvar Hagen ved nasjonalt senter for samhandling og telemedisin, der VAKe er utviklet.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Storberget: – Vi må ha en debatt om responstiden
Storberget: – Vi må ha en debatt om responstiden

Her er Storbergets sju utfordringer som han mener må debatteres i tiden etter 22. juli.

Færre politifolk på jobb
Færre politifolk på jobb

Regjeringen har lovt å øke politibemanningen over hele landet, men en ny oversikt viser at utviklingen går i motsatt retning.

– Krisehåndtering kan ikke baseres på mobil
– Krisehåndtering kan ikke baseres på mobil

Det er uakseptabelt at håndtering av kriser baseres på bruk av mobiltelefon. Derfor er utbygging av nødnett nødvendig, mener Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB).

 
Comments powered by Disqus

reklame