Skal det være en topphemmelig
atomsikker ubåtbase?
Forsvaret selger en på Finn.no. Kun 105 millioner.
Skatterevisorenes forening slår alarm, mener for mange slipper unna.
I myndighetenes jakt på svart omsetning og kriminelle aktører er skatterevisorene svært sentrale. Det er derfor urovekkende, og oppsiktsvekkende, at Skatterevisorenes forening nå slår alarm og sier rett ut at kontrollarbeidet er for dårlig. For mange slipper unna.
Skattedirektoratet erkjenner kontrollsvikt - les tilsvaret her
– Vi mener at det viktigste for skatteetaten er at vi er en trussel mot de illojale. Vi må være en trussel mot verstingene, slik at de aldri føler seg trygg, sier Øyvind Eriksen, som er leder for Skatterevisorenes Forening.
– Utgjør dere en trussel?
– Vi er en trussel, men bare mot en liten del av den gruppen. Og det er for dårlig, fastslår Eriksen overfor TV 2 Nyhetene.
LES OGSÅ: Skattesnytere sladrer om hemmelige kontoer
Revisorer som jobber i skatteetaten går nå sterk ut mot egen arbeidsgiver, Skattedirektoratet, og kritiserer den mangelfulle kontrollen av svart omsetning. De mener også at det gjennomføres altfor mange overfladiske bokettersyn. Bokettersyn som i realiteten ikke verd noe som helst i jakten på kriminelle.
– Det ser ut til at det er viktigst å oppnå et stort antall kontroller, et stort antall bokettersyn, fremfor å treffe på de virkelige store og mellomstore fiskene. De som unndrar skatt, sier Eriksen.
I brev til finansminister Kristin Halvorsen, påpeker skatterevisorene blant annet at det gjennomføres for mange bokettersyn uten resultater. Det hevdes at skattemyndighetene er kreative når de oppgir et høyt antall bokettersyn, og at dette er gjort for å gi inntrykk av at man har et høyt antall kontroller. I realiteten er dette overfladiske kontroller med manglende kvalitet. Og revisorene oppgir at til og med næringslivet reagerer på at det gjennomføres kontroller uten at man finner feil, mangler og unndragelse.
Hvordan vil du beskrive denne situasjonen?
– Situasjonen er slik at vi mener at skatteetaten har feil fokus. Skatteetaten har fokus mot enkle kontroller. Vi mener at etaten bør fokusere mot de illojale, mot verstingene. De som driver med skatteunndragelser, svart økonomi og svart arbeid, sier Eriksen til TV 2 Nyhetene.
I 2008 var det registrert cirka 550 000 næringsdrivende og selskaper i Skatteetatens systemer. Til sammen ble rundt 72 000 av disse kontrollert, det vil si cirka 13 prosent. Et for høyt antall kontroller mener revisorene. De vil heller intensivere jakten på de storkriminelle aktørene. Kontroller fra skatterevisorene i 2008 vil medføre etterberegning av flere milliarder kroner.
Leder i partiet Rødt, Torstein Dahle har selv jobbet flere år i skatteetaten og mener Finansdepartement nå må reagere:
– Det at kompetansen har forvitret i skatteetaten, det at de næringsdrivende opplever at det ikke er seriøse kontroller i stor grad, er veldig dramatisk. Og det raserer respekten for skatteetaten og skattelovgivningen, fastslår Torstein Dahle.
Revisor Øyvind Eriksen håper at myndighetene nå ser alvoret i situasjonen:
– Jeg tror jeg kan si det slik at på vegne av hele revisorkorpset så vil vi ha bort det enorme antallskravet, vi ønsker å jobbe med tunge kontroller, vi ønsker å jobbe mot de illojale og det får vi ikke gjort hvis vi skal ha et høyt antallskrav.
| Publisert | 12.09.2009 18.42 |
| Oppdatert | 12.09.2009 22.47 |
Forsvaret selger en på Finn.no. Kun 105 millioner.
