Norsk elev drept i
trafikkulykke under skoletur i Kenya
11 nordmenn på sykehus | Minibuss påkjørt av lastebil
Da statsministeren og justisministeren gjenåpnet politiposten på Oslo S i dag, var området blåst for rusmisbrukere.
Normalt står folk som sild i tønne for å kjøpe og selge narkotika utenfor Oslo Sentralstasjon, men i dag var det ingen.
Kun politifolk og flere lag med gatefeiere – i tillegg til folk på vei til jobb, var i området.
TV 2 Nyhetene så selv hvordan politiet aktivt jaget vekk mennesker fra området utenfor Oslo S i dag tidlig – rett før Jens Stoltenberg og Knut Storberget skulle klippe snoren foran den nye politiposten på Oslo S.
Ahmed Mohamed lette etter et deksel til mobiltelefonen sin som han hadde mistet utenfor Oslo S, men sier han ble truet med arrestasjon, om han ikke dro.
– Politimannen sa «stikk herfra. Jeg vil ikke se deg igjen, ellers arresterer jeg deg». Jeg sa herregud, jeg har ikke gjort noe galt, forteller Mohamed.
TV 2 Nyhetene så selv hvordan Mohamed ble jaget vekk i minuttene før snorklippingen av en sykkelpatrulje – selv om han tilsynelatende ikke gjorde noe annet galt enn å lete etter mobildekselet sitt utenfor hovedinngangen på Oslo S.
Flere andre klaget også over at de hadde fått tydelig beskjed om å holde seg borte.
– Vi ble bedt om å holde oss vekk. Jeg vet ikke hvorfor, sier en rusmisbruker til TV 2.
Stasjonssjef Kåre Stølen ved Grønland politistasjon benekter at området var blitt «ryddet» i forkant av den høytidelige åpningen.
– Nei, det har vi ikke gjort, bedyret han.
Les også: Her blir folk ranet i Oslo
Hvor effektiv den nye politiposten vil være for å redusere kriminaliteten på og rundt Oslo S, gjenstår å se.
Den vil kun være politifolk inne i den lille politiposten på hverdager mellom klokken 7 og 9 på morgenen og klokken 15 og 17 på ettermiddagen, opplyser politiet.
– Utenom disse tidene vil det patruljere politifolk rundt omkring på stasjonen, og det vil også være et nummer man kan ringe for å komme i kontakt med politiet. De vil komme til stedet i løpet av et par minutter, lover Stølen.
– Men burde ikke politiposten vært bemannet på kvelds- og nattetid, og i helgene – hvor mesteparten av kriminaliteten i Oslo skjer?
– Vi vet at det skjer mye lommetyverier inne på Oslo S på dagtid, sier politimester Anstein Gjengedal.
| Publisert | 10.07.2009 17.52 |
| Oppdatert | 11.07.2009 21.23 |
11 nordmenn på sykehus | Minibuss påkjørt av lastebil
