Nordmenn tilbake i det spanske boligmarkedet
Finanskrisen sender søreuropeere til Norge på jobbjakt, men gir samtidig muligheter for kupp for nordmenn som ønsker å investere i feriebolig.
Siden 2007 har salget av utenlandsboliger til nordmenn falt jevnt og trutt til bunnåret 2010. Men i fjor snudde det, og det ble solgt dobbelt så mange utenlandsboliger som året før. Rundt en tredel av dem ble solgt i Spania.
Vekk fra kulden for å overvintre
Prisene på spanske boliger har falt kraftig i takt med den økonomiske krisen, og dermed kan mange også få gode priser på feriebolig.
Lisbeth og Lars Petter Birkevold fra Elverum er for aller første gang i fastlandsspania, og nå vil de kjøpe bolig i Torrevieja, i likhet med mange andre nordmenn. På grunn av Lars Petters astma- og allergiproblemer flykter de fra kulden i Hedmark, og håper de har tilbrakt sin siste vinter i Norge.
KJØPE BOLIG: Lisbeth og Lars Petter Birkevold fra Elverum vil kjøpe bolig i Torrevieja. Foto: TV 2
– Vi har jo hørt at det er veldig bra å være her på vinterstid. På kroppen ikke fungerer og du ikke kan gå ut i kuldegrader, da føler du deg ganske innelåst i 4–6 måneder. Det ville vært fint å slippe det, sier Lisbeth.
Les også: Barth Eide frykter europeisk splid i krisetider
– Ja, det er godt å være ute litt igjen, tilføyer ektemannen.
20–50 prosent rabatt
Paret har vært på jakt etter vinterbolig i Spania et par år. På grunn av finanskrisen har mange blitt tvunget til å selge ferieboligene sine, og mange utbyggere er slått konkurs. Derfor er det mye å velge mellom på markedet.
Flere steder annonseres det nå med 20–50 prosent rabatt. Og for familien Birkevold er de lave prisene en bonus, selv om det ikke var det som fikk dem til å dra på visningstur.
– Finanskrisen har ikke vært utløsende for oss, men at vi får mer for pengene er jo selvfølgelig et pluss, sier Lars Petter.
Nordmenn tilbake i markedet
I 2007 ble 7500 utenlandsboliger solgt til nordmenn. Frem til 2012 stupte salget, med en bunnotering på 2200.
I fjor snudde imidlertid trenden og salget nesten doblet seg. Rundt en tredel av nordmennene kjøpte i Spania.
Eiendomsrådgiver Jan Dickson. Foto: TV 2
Eiendomsrådgiver Jan Dickson har jobbet i Torrevieja på Costa Blanca i snart ti år, og bekrefter at fjoråret var bra.
Les også: Rajoy tror Spania vil klare seg gjennom krisen
– Det var noen fantastiske år i begynnelsen, og så kom krisen og engelskmennene forsvant nesten helt. Skandinavene var litt redde for å kjøpe en stund, men så kom de tilbake. Og fjoråret var det beste for meg på tre år, sier Dickson.
Han forteller at nordmenn er på jakt etter ferieboliger nær sjøen, der infrastrukturen er på plass, og gjerne med godt tilbud av restauranter og butikker,
Senket momsen
I områder der mange briter har eid boliger, måtte svært mange selge da pundet falt i verdi mot euroen. Mange ferdigbygde prosjekter blir heller ikke solgt. Derfor senket spanske myndigheter i høst momsen på nybygde prosjekter fra 8 til 4 prosent for å få markedet i gang igjen.
– Det er positivt for Spanias økonomi at utlendinger igjen kjøper, sier eiendomsformidler Knut Mangerud i Se Solbolig AS.
Han påpeker at nordmenn ikke klarer det alene, selvfølgelig.
– De trenger turister, de trenger folk som kjøper boliger. Vi som har boliger i Spania går på restaurant, går i dagligvarebutikken og på kino. Vi bruker en del penger der, og det trenger Spania nå, sier Mangerud.
| Publisert | 21.01.2012 16.09 |
| Oppdatert | 21.01.2012 16.09 |
2007: 7.500 nordmenn kjøpte eiendom i utlandet
2008: 6.100 nordmenn kjøpte eiendom i utlandet
2009: 3.000 nordmenn kjøpte eiendom i utlandet
2010: 2.200 nordmenn kjøpte eiendom i utlandet
2011: 3.800 nordmenn kjøpte eiendom i utlandet
En undersøkelse fra november 2011 år viser at cirka 37.000 nordmenn har konkrete planer om å kjøpe eiendom i utlandet.
Totalt: Ca. 120.000 nordmann eier eller har tilgang til eiendom i utlandet. (herav ca. 80.000 som eier)
De neste 12 månedene har 25.000 husstander planer om kjøpe i utlandet, Om lag 1/3 av disse oppgir investeringsobjektivet som viktig.



