Moren drakk seg i hjel – Magnet hyller henne i ny sang

Fem år etter forrige plate er Even Johansen, alias Magnet, tilbake – mer personlig enn noen gang.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Magnet har vanligvis beina godt plantet på jorden. Men i den nye musikkvideoen følte han det var et poeng å komme nærmest mulig himmelen. LUFTENS BARON: Magnet på toppen av dobbeldekkeren under innspilling av musikkvideo til sangen «Homecoming Queen».LUFTENS BARON: Magnet på toppen av dobbeldekkeren under innspilling av musikkvideo til sangen «Homecoming Queen». Foto: Marcel Lelienhof/Michaela Klouda/Jan Erik de Lange Gullaksen

– Etter mange års slit med å drikke for mye, så gikk min mor til det skrittet at hun klarte å ... hun så ikke poenget med å være til lengre så hun drakk seg i hjel, sier han i et intervju med Lørdagsmagasinet.

Del på facebook

– I begravelsen til min mor hadde jeg lyst å si noen ord, men jeg fikk ikke sagt det jeg ønsket. Og det var derfor jeg skrev en låt om den dagen. Om hvordan det føltes for meg og kanskje for mine brødre også, sier han.

– Mistet menneskeverdet

– Hun hadde mistet menneskeverdet sitt. Mistet troen på sitt eget menneskeverd. Min mor følte veldig skam over å være alkoholiker men jeg følte ingen skam over at hun var alkoholiker. Å hjelpe noen du er glad i er det enkleste som finnes, men det blir lange dager og lange netter, det blir det, sier Even ettertenksomt.

I sangen «Homecoming Queen» hedrer han moren. Han vil huske de gode dagene. TOK PAUSE: Magnet har tatt pause fra musikklivet de siste fem årene for å være mer sammen med familien.TOK PAUSE: Magnet har tatt pause fra musikklivet de siste fem årene for å være mer sammen med familien. Foto: TV 2

Mister mange til alkohol

Han prøvde å hjelpe moren så godt han kunne. Den siste levetiden bodde hun sammen med Evens familie på gården på Askøy utenfor Bergen.

– Vi mister mange til alkohol hvert eneste år. Og det kreves at de som har opplevd det snakker om det for at man skal forstå det. Det er slik jeg ser det, sier han.

– Jeg tipper man kan sammenligne det å være alkoholiker eller avhengig av noe – med å være litt forelsket. Bare på det andre spekteret, at du er forelsket i noe som kanskje ikke er så bra for deg. Og alle vet hvor vanskelig det er å stoppe noen som er forelsket, påpeker han.

Tenker på moren med et smil

I videoen til låten «Homecoming Queen» ville han opp i et fly for å prøve å lage et hjerte på himmelen.

– Hele prosjektet med låten, det som blir sagt i låten, og videoen og hvordan det skal bli, det tror jeg min mor hadde ledd så hun hadde grått av. Og det er litt av poenget for meg og det tror jeg at de som kjenner meg og henne, de kommer også til å tenke det.

– Og da er det blitt slik jeg hadde drømt om. Da var det ikke vanskelig å snakke om min mor lenger. Da har man gjort en ting som gjør at man smiler og får et flir av å tenke på min mor. Og det er sånn det skal være tenker jeg. For uansett hvordan det går så er de aller fleste mennesker elsket fra man er født til man dør.

Se reportasjen om Magnet hjemme på gården hans øverst i artikkelen.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Cecilia vil bare danse med Nadya
Cecilia vil bare danse med Nadya

Cecilia Brækhus har et strengt krav for å være med i «Skal vi danse» på TV 2

Chris Medina trøstet familien til utøyaoffer
Chris Medina trøstet familien til utøyaoffer

Hjertelig gjensyn mellom familien til Monica Iselin Didriksen (18) som døde på Utøya og hennes kjærlighetsidol.

Kjell (83) ble rørt til å bygge hjem for gatebarn
Kjell (83) ble rørt til å bygge hjem for gatebarn

Kjell Nygård (83) ble så rørt av TV 2s reportasjer om gatebarn i Romania at han fikk bygget et barnehjem for dem. Fjorten år senere synger barnehjemsbarna på norsk på rumensk tv.

Rockeblogger lærer ungdom å skrive
Rockeblogger lærer ungdom å skrive

– Det finnes ikke noe som er bedre enn å inspirere andre, sier Nam fra bandet Fjorden Baby.

John Olav Nilsen: – Det er litt sånn at alt kan skje
John Olav Nilsen: – Det er litt sånn at alt kan skje

– Det er ingen formel. Og det er det som er formelen, sier John Olav Nilsen om hvordan de skaper musikken.

– Å hjelpe mennesker er det nærmeste du kommer å fly
– Å hjelpe mennesker er det nærmeste du kommer å fly

Kåre Bakken (72) har hjulpet over 70 personer til opphold i Norge. Han kaller det en menneskeplikt å hjelpe, og sammenligner følelsen av å lykkes med å fly.

 
Comments powered by Disqus
reklame