Kjos velger Sverige
Foto: Sara Johannessen / SCANPIX

Kjos velger Sverige

Bjørn Kjos er ikke i tvil om hvilket jagerfly Norge bør velge.
- JAS Gripen er et fantastisk fly, sier Kjos som har testet flyet.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Administrerende direktør i Norwegian Bjørn Kjos fikk fly JAS Gripen i forbindelse med åpning av Rygge flyplass i fjor sommer. Da hadde han ikke flydd jagerfly på 32 år.

- Jeg tok over stikka i 1000 fot. Da hadde jeg ikke flydd jagerfly siden jeg sluttet i luftforsvaret i 1975, sier Kjos.

Den tidligere jagerflypiloten lot seg med en gang imponere over flyet.

- Det var veldig lett å fly JAS Gripen. Jeg prøvde det i ”dogfight” (red. anm. luftkrig mellom to jagerfly), og ble veldig imponert.

Det Gripen flyet Norge vurderer å kjøpe skal være enda mer avansert og hurtig enn det Kjos fikk prøve.

I kveld kan du se Bjørn Kjos, sammen med blant annet Anne B. Ragde, på Landstinget her på TV 2 kl. 20.00.

Også prøvd amerikaneren

Kjos har prøvd den amerikanske jagerflykandidaten for Norge, Joint Strike Fighter (JSF) i simulator i Bodø.

-Det var også et veldig bra fly. Men Norge tar seg ikke råd til modellen med helikopteregenskaper, og da er det ikke et så interessant fly. Jeg tror det er best å holde oss i Norden når vi skal kjøpe nye jagerfly.


Får støtte av Anne B. Ragde

I en periode hvor vi frykter nedgang og økt arbeidsledighet tror Kjos at det er lurt å se hva vi får mest igjen for når vi velger jagerfly.

- Jeg tror det er best for norsk industri om vi kjøper JAS Gripen.

Suksessforfatteren Anne B. Ragde støtter Bjørn Kjos.

-Selvfølgelig må vi velge det svenske flyet. Det er både økonomisk fornuftig og en bedre løsning, sier Ragde som mener at det blir helt feil å satse på amerikanske jagerfly i dag.

- Dette handler om solidaritet til vårt naboland, sier forfatteren.

Se Landstinget i kveld på TV 2 kl 20:00 eller på TV Sumo.

Vil du være med på landtinget så kan du melde deg på her eller ringe 908 19 877.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
Comments powered by Disqus
  

Deler av Schipol evakuert
- mann pågrepet

Skal ha sendt bombetrussel fra flyplasstoalettet


reklame