Kjell-Elvis bekymret for Israel

Landets mest kjente Elvis-imitatorer håper Norge vil hjelpe Israel i en krisesituasjon.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

- Hagen, nå er du særdeles uklok, uttalte statssekretær i utenriksdepartementet, Raymond Johansen etter at Carl I. Hagen hadde uttrykt sin frustrasjon rundt Norges annerkjennelse av Hamas og vår «naive» pengestøtteordning til Palestina. Foto: TV 2

Det brygget opp til heftig debatt under Landstinget på TV 2 da Israel-konflikten kom opp. Publikum lurte på hvordan presidentvalget i USA vil påvirke konflikten, og om hvordan forholdet mellom Israel og USA vil bli med Obama som president.

Selveste Kjell-Elvis dukket også opp. Han uttrykte bekymring for Israels situasjon i Midtøsten. Til panelet spurte han; «Vil Norge beskytte Israel i krisesituasjon, der for eksempel Iran mobiliserer mot Israel som eneste demokrati i Midtøsten? Og vil Norge støtte en tostatsløsning?»

- Nå er du særdeles uklok, Hagen

Statssekretær i utenriksdepartementet, Raymond Johansen, håper Obama forsøker å ta tak i Israel-konflikten tidlig, slik at palestinere og israelere kan leve fredelig side om side i en tostatsløsning.

- Vi har sett både under Clinton og Bush at de først i det siste året av sine åtte år som president har turt å ta i Midtøsten-problematikken, sier Johansen.

Carl I. Hagen hevder USA har et ansvar overfor Israel etter opprettelsen av staten i 1948, og de vil ikke godta at noe skjer med landet, som Hagen sier er omgitt av fiender.

- I dette tilfellet er Norge litt spesiell. Vi er vel det eneste landet som dessverre har anerkjent «Hamas». Og vi pøser dessverre på med milliarder av kroner til Palestina, hvor mesteparten går bort i korrupsjon, sier Hagen.

- Hagen, nå er du særdeles uklok, svarte Johansen umiddelbart.

Foto: TV 2

Skaper fred med fienden

Johansen fortsetter med at Norge ikke nødvendigvis vil støtte Israel aktivt i en eventuell krisesituasjon, og at Norge ikke vil sende militære styrker til landet.

- Norge er medlem i Nato, og om et Nato-land blir angrepet er vi forpliktet til å hjelpe. Israel er ikke medlem av Nato, så vi har ingen forpliktelser overfor dem, sier Raymond Johansen.

Han legger til at vi må gjøre alt for å unngå en konfliktsituasjon i Midtøsten hvor Iran trekkes inn. I dette tilfellet tror han Obama kan gjøre en god jobb.

- Obama snakker ikke bare om å isolere. Han ser at det gjelder å snakke med fienden. Man lager ikke fred med sine venner, man lager fred med sine fiender.

Hva mener du? Bør Norge støtte Israel? Si din mening.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
- Vi må be for Obama
- Vi må be for Obama

Professor Eva Lundgren frykter for Obamas liv. Er han skuddsikker? Si din mening.

- Mer Obama enn Bush
- Mer Obama enn Bush

Statssekretær i UD, Raymond Johansen stilte til nettprat. Les spørsmål og svar her.

Skeptiske norsk-amerikanere
Skeptiske norsk-amerikanere

I Kvinesdal har flere hundre innbyggere amerikansk pass. - Det hadde nok vært bedre med McCain, sier Olav Egenes.

- Kan aldri innfri
- Kan aldri innfri

- USA har så mange problemer at Obama aldri kan gjøre folk fornøyd, tror Carl I. Hagen.

 
Comments powered by Disqus

Her slår politiet til mot ulovlige bygg i strandsonen:

  

– Vi ble jo sett på
som kjeltringer

 Mer enn 1 av 2 bygger ulovlig nærme sjøen


reklame