Whitney Houston er død:
Artist-Norge i sjokk og sorg
Mira Craigs siste hilsen: «I will always love you»
Ble 48 år gammel: Slik var sangstjernenes liv
På nattklubb: Se de siste bildene av Whitney Houston
Gir ut ny bok om Valla-saken.
Den tidligere LO-leder Gerd-Liv Valla kom i oktober 2007 med sin versjon av konflikten i «Prosessen» utgitt av Cappelen. Nå vil Ingunn Yssen fortelle sin historie.
Den tidligere lederen av LOs internasjonale avdeling gir i dag ut en bok hun har kalt «Vi kan alle bli den lille».
Boken kommer på toårsdagen etter at Gerd-Liv Valla trakk seg som LO-leder.
- Jeg tror det var bra at det tok så lang tid før jeg ga ut boken. Det betyr at det hele kunne synke litt. Jeg har forsøkt å holde fast ved at jeg gjorde noe riktig. Prisen var høy, jeg ble nedbrutt, sa Yssen på pressekonferansen.
- Jeg har fått mange telefoner og henvendelser. De fleste ville oppmuntre og trøste meg. Dette er en bok til alle dem som har henvendt seg til meg og til dem som ikke har gjort det, men lever i lignende situasjoner. Mobbing og trakassering må stoppes, sa Yssen.
I boken skriver Yssen om mobbeanklagen og hvordan hun opplevde granskingen i etterkant.
Hun innleder forordet i den 223 sider lange boken følgende: «Jeg ble trakassert av Gerd-Liv Valla. Hun snudde livet mitt på hodet. Det var et svik fra en av mine egne».
Ingunn Yssen fortalte TV 2s reporter Aslak Eriksrud etter pressekonferansen at hun ønsker å få fram to hovedpoenger med boka.
Hun vil får fram hvor massivt LO som organisasjon og system prøvde å motarbeide Yssen i forbindelse med granskingen.
- LO burde ha offentliggjort granskningsrapporten og kommet med en slags oppsummering.
Yssen tar også et oppgjør med venstresiden i arbeiderbevegelsen som så på henne som en sterk kvinne på høyresiden som hadde en slags konspirasjon eller en egen agenda mot Gerd-Liv Valla.
- Hvorfor gir du ut boken nå?
- Etter at Valla gikk av ble dette en historisk sak. Hun har gitt sin versjon av saken i sin bok. Min versjon av hendelsen må også komme fram. I etterkant av Vallas avgang opplever jeg at historien har blitt forsøkt omskrevet, bagatellisert og endret. Dette er fortellingen hvordan jeg opplevde saken, sier hun til TV 2 Nyhetene.
Se pressekonferansen fra presentasjonen av boken:
Boken tar et kraftig oppgjør med LO som ifølge Yssen skal ha brukt en nøye uttenkt strategi for å renvaske Valla. Hun mener LO deltok i en dekkoperasjon.
Bakgrunnen for anklagene er at LO-sekretariatet ikke ville behandle eller offentliggjøre Fougner-utvalgets rapport.
- LOs passivitet og LO-lederens manglende vilje til å bekrefte at granskingen
hadde vært riktig og viktig, og at trakassering hadde foregått, åpnet opp
for det som ble en klar omskriving av sannheten, skriver Yssen.
Yssen og forlagssjef William Nygaard på vei til pressekonferansen mandag. Foto: Åserud, Lise/SCANPIX
Yssen kritiserer også advokat Håkon Bleken, som både representerte Valla under høringene i Fougner-utvalget, og samtidig var LOs advokat.
Anklagen om mobbing førte til at Valla gikk av 9. mars 2007.
- Jeg mener sakens gang og utfall skyldes Valla selv og det miljøet hun hadde skapt i LO, sa Yssen på pressekonferansen.
Det var 10. januar 2007 at Yssen sa opp sin stilling som leder av LOs internasjonale avdeling etter å ha vært sykmeldt i flere måneder.
Yssen mente hun var blitt mobbet, ydmyket, trakassert og utskjelt av Valla.
Boken ble lansert på Aschehoug Forlag klokken 11.00.
Tv2nyhetene.no har ikke lyktes med å få kontakt med Gerd-Liv Valla for kommentar.
| Publisert | 09.03.2009 10.15 |
| Oppdatert | 09.03.2009 13.48 |
* 11. januar 2007 gikk tidligere internasjonal sekretær Ingunn Yssen ut i VG og sa at hun var blitt mobbet av Gerd-Liv Valla mens hun jobbet i LO. Valla avviser all kritikk på en pressekonferanse samme dag.
* Dagen etter blir det offentliggjort et notat fra LO-ledelsen med sterk kritikk av Yssens arbeidsinnsats i LO. I etterkant avdekket VG at Valla hadde endret formuleringer i notatet.
* 22. januar fikk Valla full tillit fra LO-sekretariatet. Samme dag kommer det også frem at Valla var blitt drapstruet i flere brev.
* En uke senere nedsatte LO-sekretariatet et utvalg for å granske Yssen-saken. Utvalget ble ledet av advokat Jan Fougner.
* Granskningsutvalgets rapport ble fremlagt 9. mars. Samme dag trakk Gerd-Liv Valla seg som LO-leder.
* 19. oktober 2007 kom Valla med sin versjon av konflikten i «Prosessen» utgitt av Cappelen. 9. mars 2009 kommer Yssens historie ut i bokform i «Vi kan alle bli den lille», utgitt av Aschehoug.
Kilde: NTB/TV 2
Whitney Houston er død:
Mira Craigs siste hilsen: «I will always love you»
Ble 48 år gammel: Slik var sangstjernenes liv
På nattklubb: Se de siste bildene av Whitney Houston
