Vil løslate drapsdømte Viggo Kristiansen
– Drapsdømte Viggo Kristiansen må løslates til høsten, sier advokat Sigurd Klomsæt.
Viggo Kristiansens advokat Sigurd Klomsæt bekrefter overfor TV 2 at han vil begjære sin klient prøveløslatt når minstetiden på ti år går ut 13. september i år.
– Ja, i september er det ti år siden min klient ble arrestert for drapene i Baneheia og siden minstetiden på forvaringsdommen da går ut, vil jeg prøve å få ham prøveløslatt. Vi har allerede snakket om dette, sier Klomsæt til TV 2.
Krever saken gjenopptatt
I tillegg til at advokat Klomsæt jobber med å få løslatt Viggo Kristiansen, jobber han også med å få saken mot hans klient gjenopptatt. Gjenopptakelseskommisjonen for straffesaker har hatt saken til behandling i halvannet år allerede.
Ifølge kommisjonen vil ikke saken bli endelig avgjort før tidligst i mai eller juni. Blant annet venter man på resultater av nye DNA-prøver som undersøkes i Spania.
Må vurderes individuelt
Spørsmålet om det er grunnlag for å prøveløslate forvaringsdømte beror på en konkret vurdering av om domfelte har oppnådd en så stor grad av egenutvikling og ansvarlighet at slik løslatelse er sikkerhetsmessig forsvarlig. Ifølge Kriminalomsorgsavdelingen i Justisdepartementet skal spørsmålet om prøveløslatelse avgjøres av domstolen.
Viggo Kristiansen har aldri erkjent å ha drept de to jentene i Baneheia og derfor mente domstolen den gang at han ikke var skikket til ordinær fengselsstraff fordi gjentakelsesfaren var for stor.
Kan bli sittende på livstid
Viggo Kristiansen kan bli vurdert prøveløslatt til høsten, men han kan også risikere å måtte sitte i fengsel livet ut.
Forvaringsstraffen kan nemlig utvides med inntil fem år av gangen og det er ingen øvre grense for hvor mange ganger tidsrammen kan forlenges. Dermed kan Kristiansen i prinsippet bli sittende i fengsel resten av livet.
Drapene i Baneheia
Det var 19. mai i 2000 at de to jentene Lena Sløgedal Paulsen (10) og Stine Sofie Sørstrønen (8) dro til vannet 3. Stampe i Baneheia for å bade. De to jentene ble etter kort tid meldt savnet og det ble satt i gang en omfattende leteaksjon etter de to.
Søndag 21. mai ble jentene funnet skjult i et kratt, da var de begge blitt voldtatt og drept. Nesten fire måneder senere ble Viggo Kristiansen og Jan Helge Andersen pågrepet og siktet for ugjerningen.
Tilsto drapene
Begge de siktede nektet først for å ha noe med drapene å gjøre. Men etter kort tid valgte Jan Helge Andersen å legge kortene på bordet, etter at hans DNA var funnet på åstedet. Han fortalte da i detalj om ugjerningen og trakk også med seg bestekameraten Viggo Kristiansen inn i saken.
Viggo Kristiansen ble dømt til 21 års forvaring med en minstetid på ti år mens Jan Helge Andersen ble dømt til 19 års fengsel. Andersens endelige dom ble fastsatt av Høyesterett. Viggo Kristiansen ble også dømt for å ha voldtatt to andre barn.
| Publisert | 24.02.2010 10.08 |
| Oppdatert | 24.02.2010 11.22 |



