Vil la retten avgjøre Krekars skjebne
Høyre-leder Erna Solberg mener rettsvesenet i Norge må avgjøre om garantiene for at Mulla Krekar ikke vil bli utsatt for dødsstraff er holdbare.
Erna Solberg mener regjeringen unnlater å kontakte irakiske myndigheter, fordi eventuelle garantier uansett ikke vil være troverdige.
– Det kan vi ikke vite før garantiene er gitt. Og uansett blir dette et spørsmål om rettsprøving, sier høyrelederen.
La retten avgjøre
I dokumentar som går på amerikansk TV mandag vises det til et dokument hvor regionale myndigheter i Nord-Irak forsikrer at Mulla Krekar trygt kan returnere til Irak.
TV 2 presenterte innholdet for utenriksministeren, som sier brevet ikke er troverdig og derfor ikke endrer Krekars situasjon.
Men fra familiegården på Bjørkedalen mener Erna Solberg at dette er for lettvint.
Hun mener at det bør være opp til en rettssak å avgjøre om garantiene fra irakiske myndigheter er gode nok til å utlevere Krekar.
– Regjeringen bør starte samtaler med irakiske myndigheter for å få en utleveringsavtale, som imøtekommer de forpliktelsene vi trenger, sier Solberg.
| Publisert | 19.07.2009 19.27 |
| Oppdatert | 20.07.2009 22.58 |



