Vil ha egne felt-imamer i Forsvaret
Forsvaret vil ha egne muslimske felt-imamer som jobber sammen med de kristne feltprestene.
I en intern utredningen blir det også foreslått å endre prestetjenesten i militærleirene radikalt. I dag er feltprestene i Forsvaret underlagt Den norske kirke. Det kan det bli slutt på.
- Bør omfatte alle livssyn
Feltprest Nils Terje Lunde, som har ledet arbeidet med utredningen, mener Forsvaret ikke lenger kan ha et system der 60 feltprester er underlagt Den norske kirke.
- Vi går inn for at feltprestkorpset skilles fra Den norske kirke og blir utvidet til å omfatte geistlige fra alle tros- og livssynssamfunn, sier Lunde til NRK.
- En stadig større del av befolkningen tilhører andre tros- og livssynssamfunn, dette må gjenspeiles i Forsvaret, sier han.
Religionsnøytral avdeling
Derfor foreslås det å opprette en egen religionsnøytral avdeling, der både der både kristne prester og muslimske imamer skal gjøre tjeneste.
- Det vil omfatte personell fra alle registrerte trossamfunn - også felthumanister, sier Lunde.
Men det blir vanskelig å gi et permanent tilbud til alle trosretninger i hver eneste leir:
- Derfor foreslår vi at det bør vurderes deltidsstillinger som bør dele landet mellom seg, sier Lunde. (©NTB)
| Publisert | 16.04.2009 07.08 |
| Oppdatert | 16.04.2009 10.06 |

