Norsk politi slaktes i ny rapport:
Folket i Drevsjø har startet
sitt eget borgervern
TV:– Vi er jegere alle sammen. Vi har mye rart i bilene våre
– Forbudet mot sexkjøp fungerer ikke og loven må fjernes, sier Andre Oktay Dahl i Høyre etter at TV 2 har dokumentert prostitusjonen i hovedstaden.
– Det første jeg hadde lyst til å si er hva var det jeg sa. Det gjør jeg selvfølgelig ikke. Høyre har advart mot dette hele tiden, sier Andre Oktay Dahl.
Bildene av TV 2s reporter som utga seg for å være sexkunde og fikk avtale med fire prostituerte på én og samme adresse på Oslos vestkant, overrasker ikke nestlederen i justiskomiteen på Stortinget.
Les også: Slik foregår sexsalget i Oslo
Siden sexkjøpsloven kom har prostitusjonen aldri vært mer omfattende enn nå.
Utstyrt med skjult kamera møtte TV 2 flere prostituerte som opererer på innemarkedet i hovedstaden. Kvinnene sier at de er fra Itali, og er i Norge for å selge sex.
– Vi er her bare i to uker før vi reiser igjen, sier én av kvinnene på gebrokken engelsk.
Så langt i år har Pro Senteret, som er det nasjonale kompetansesenter med ansvar for alt som har med prostitusjon å gjøre, hatt kontakt med 130 flere prostituerte enn i fjor på samme tid.
– Poenget var å hjelpe kvinner som er i en vanskelig situasjon, det har man ikke lykkes med. Poenget var også at man skulle få færre prostituerte, det har man heller ikke lykkes med, sier Oktay Dahl.
Les også: – Karl Johan er blitt en «horegate»
Et av hovedargumentene for innføringen av sexkjøpsloven var å gi de prostituerte alternativ som utdanning og jobb. Det har jentene i Parkveien merket lite til.
– Vi vil jo at hele loven skal oppheves. Så må man begynne å fokusere på å hjelpe de kvinnene man sier at man skal hjelpe, fremfor å bruke ressurser på å fotfølge sexkunder, avslutter Oktay Dahl.
| Publisert | 20.04.2011 09.41 |
| Oppdatert | 20.04.2011 12.25 |
Kommentarer er fjernet etter kl. 00.00 og blir åpnet igjen kl. 06.00.
