Vikar fra Helsenor jobbet 104 timer på en uke

Grove brudd på arbeidstidsbestemmelsene også hos Helsenor.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Det har den siste tiden vært flere avsløringer hvor vikarbyråer bryter arbeidsmiljøloven. Denne gangen er det Helsenor.

I perioden mai til september 2010 har Trondheim kommune avdekket en rekke grove brudd på arbeidstidsbestemmelsene. Flere vikarer skal ha jobbet vakter fra 07.00 til 22.30, og det er flere eksempler hvor vikarer jobbet slik i mer enn 40 dager i strekk. Det groveste tilfellet er hvor en vikar jobbet 104 timer i løpet av en uke, dette slår en ny rapport fast.

Del på facebook

Fikk frist til onsdag

Trondheim kommune har gitt vikarbyrået frist til neste onsdag å rydde opp i forholdene. Administrerende direktør i Helsenor, Svein Konstali, garanterer at de skal klare det.

Samtidig som han lover bot og bedring forsvarer han bruddene på arbeidsmiljøloven.

Forsvarer lovbrudd

– Vi har bare svart på kommunens behov for ledige hender, sier Konstali i et intervju med TV 2 Nyhetene.

Han stiller samtidig spørsmålstegn ved hvordan kommunen nå skal klare å fylle bemanningsbehovet.

Trondheim kommune har fått nok av regelbruddene, men avslutter ikke samarbeidet. De krever derimot at vikarbyrået ordner opp og presiserer at de trenger et vikarbyrå som kan levere tjenester innenfor lovens rammer.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Tips en venn
Les også:
Adecco avvikler sykehjemsdriften
Adecco avvikler sykehjemsdriften

Adecco vil avvikle driften av sykehjem i Norge. Sykehjemsdriften utgjorde i fjor om lag 5 prosent av selskapets totale omsetning her i landet.

– Regjeringen bagatelliserer lovbruddene i det offentlige
– Regjeringen bagatelliserer lovbruddene i det offentlige

Høyre mener at regjeringens oppførsel er avslørende og at de driver et spill.

Adecco overfakturerte for over en million
Adecco overfakturerte for over en million

Stortinget fornyer ikke kontrakten om vikartjenester med bemanningsselskapet Adecco.

– Alle får etterbetalt overtid i Adecco
– Alle får etterbetalt overtid i Adecco

Adecco-sjef Anders Øwre-Johnsen lover at alle ansatte skal opp på tarifflønn og at manglende overtidsbetaling skal etterbetales.

Adecco varsler hoderulling i Norge
Adecco varsler hoderulling i Norge

Toppledelsen for Adecco i Sveits sier alle som har deltatt i eller visst om bruddene på arbeidsmiljøloven i Norge, får sparken, melder NRK.

Vi tror mer på offentlig enn privat omsorg
Vi tror mer på offentlig enn privat omsorg

Sju av ti mener at det er det offentlige og ideelle organisasjoner som bør drive eldreomsorgen her i landet.

 
Comments powered by Disqus

reklame