Ulvang og Aasheim oppdaget Finnmarks høyeste punkt
Finmarks høyeste punkt står ikke på kartet. Det oppdaget Vegard Ulvang og Stein P. Aasheim da de gikk over Øksfjordjøkullen i Loppa Kommune i Finnmark.
Gutta var på tur over breen sammen med direktør i Norsk Polarinstitutt, Jan-Gunnar Winther og historiker Harald Dag Jølle. Toppen av breen er 1204 meter over havet. Men her er det is og snø.
Ifølge GPS-målinger stakk det fast fjell opp av isen 14 meter lavere. Dermed er Finmarks høyeste topp ca 1190 meter over havet. Og den står ikke på noen kart.
I Amundsens fotspor
Vegard Ulvang var på treningstur sammen med sine kamerater da toppen ble oppdaget. De fire skal nemlig gå til Sydpolen sammen til neste år nøyaktig 100 år etter Roald Amundsen.
De skal også gå nøyaktig samme rute som Amundsen, som var første mann på Sydpolen 14 desember 1911.
Jubileumspiggen
Finmarks høyeste punkt ble derfor døpt til Jubileumspiggen.
Men Jan Gunnar Winther tonet ned sensasjonen i oppdagelsen ettersom andre nok har sett den samme piggen tidligere. Men uansett må kartene over Finmark nå lages om.
| Publisert | 03.09.2010 07.31 |
| Oppdatert | 03.09.2010 12.01 |



