Breivik ville bombe
Aftenposten, NRK og VG
Vurderte å ramme mediene samtidig som han slo til mot regjeringskvartalet
Svingen ble for krapp for den tyske turistbussen på den kronglete turistveien i Møre og Romsdal. Dermed sto den bom fast.
KRAPP SVING: Den tyske bussen med turister kjørte seg fast ovenfor Stigfossen i Trollstigen og kom seg ikke videre. Foto: Evy Kavli / Åndalsnes Avis
Trollstigen i Møre og Romsdal måtte stenges onsdag ettermiddag etter at en
turistbuss tok en litt for brå sving i de krappe kurvene på den kjente
turistveien.
Den tyske bussen med turister kjørte seg fast ovenfor Stigfossen i Trollstigen og kom seg ikke videre.
– Den har kuttet en sving for mye. Den har kjørt seg skikkelig fast, og hjulene henger utenfor veien, fortalte innsatsleder Richard Merlid til tv2nyhetene.no.
Bussen er akkurat på grensen av hva politiet tillater av lengde på busser i den populære turistveien.
Veien ble stengt i flere timer og det dannet seg en lang kø av busser og biler som venter på å slippe forbi.
I 14.45-tiden ankom en bergingsbil fra Vestnes. Men den måtte komme via Valldal og måtte derfor rygge ned fra toppen av Trollstigen.
Etterhvert klarte redningsbilen å få bussen løs, men allerede i neste sving satt den seg fast en gang til.
– Den satt seg fast på samme måte, så berginsbilen måtte hjelpe den løs enda en gang, sier Merlid.
Ifølge politiet var det en kombinasjon av dårlige kjøreferdigheter og dårlig svingradius som var årsaken til at den satt seg fast.
Busselskapet må dekke regningen for bergingen og skadene på veien. Onsdag ettermiddag er veien åpnet igjen.
| Publisert | 07.07.2010 13.50 |
| Oppdatert | 07.07.2010 18.11 |
Vurderte å ramme mediene samtidig som han slo til mot regjeringskvartalet
