TROR POLITISTUDENTENE FÅR JOBB: Statssekretær Terje Moland Pedersen.
TROR POLITISTUDENTENE FÅR JOBB: Statssekretær Terje Moland Pedersen.  © TV 2

Tror politistudentene vil få jobb

– Man må ta jobbene når de kommer, sier Terje Moland Pedersen.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

TV 2 fortalte søndag at over halvparten av årets avgangsstudenter ved Politihøyskolen uten jobb.

Sist uke var det avslutning for studentene i Oslo rådhus. Mange av dem går rett ut i arbeidsledighet og er bekymret for fremtiden.

– Justisministeren lovet at innen uteksaminering skulle 90 prosent av studentene få tilbud om jobb. Idag er vi uteksaminert og over 60 prosent står uten jobb. Det er for dårlig, sa nyutdannet polititjenestekvinne Anniken Mjaaland til TV 2 Nyhetene.

– Som andre utdanninger

Statssekretær Terje Moland Pedersen i Justisdeptartementet regner derimot med at alle avgangsstudentene får i løpet av året.

– Sånn vil det være, og sånn er det i tilsvarende andre høyskoleyrker, lærerutdanning og sykepleierutdanning og andre. Det er at man etter hvert må ta jobbene når de kommer i løpet av det året de kommer, sier Moland Pedersen til TV 2 Nyhetene.

I midten av juni var det 229 ledige politistillinger i landet. Men mange av disse er utenfor det sentrale Østlandet, og ikke alle ønsker å flytte på seg.

Lensmann til nye politifolk: – Kom dere ut i distriktene

Trengs sårt

Statssekretæren understreker at det er regjeringens mål at alle skal ut i jobb.

– Politidirektøren har uttalt på tv at man vil prioritere høyt å få ansatt alle politiskolestudentene, for det vil være galt å bruke så mye ressurser på å utdanne fagkompetanse som man trenger så sårt i politiet hvis de ikke får jobb, sier Terje Moland Pedersen.

(TV 2)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Nyutdannede politifolk står uten arbeid
Nyutdannede politifolk står uten arbeid

432 politistudenter er om få uker ferdigutdannede. Men de har ingen jobb å gå til.

Politifolk vil ha action i byene
Politifolk vil ha action i byene

Unge politifolk vil helst jobbe i større byer.

 
Comments powered by Disqus

Her slår politiet til mot ulovlige bygg i strandsonen:

  

– Vi ble jo sett på
som kjeltringer

 Mer enn 1 av 2 bygger ulovlig nærme sjøen


reklame