NOK EN DØDSULYKKE: To kvinner i 40-årene omkom og én person er savnet etter ny båtulykke i Vestfold.
NOK EN DØDSULYKKE: To kvinner i 40-årene omkom og én person er savnet etter ny båtulykke i Vestfold. Foto: Peder Gjersøe/Scanpix

Tjøme: To kvinner på 41 og 43 år bekreftet omkommet

De to omkomne etter ulykken på Tjøme i natt var kvinner på 41 og 43 år.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Kvinnene havnet i sjøen etter at båten de satt i gikk på grunn natt til onsdag. De ble hentet opp av vannet og fraktet til sykehus, men rundt klokken sju kom meldingen om at de hadde mistet livet.

Del på facebook

Det var fire personer involvert i ulykken. En person ble reddet, mens en fortsatt er savnet.

– De to omkomne ble funnet uten flytevest. Mye tyder på at heller ikke den savnede brukte flytevest, sier Einar Knudsen ved hovedredningssentralen, Sør-Norge, til TV 2.

Redningsselskapet opplyser at den overlevende brukte redningsvest. Alle de involverte skal være fra Drammens-området.

LES OGSÅ: 7 av 10 omkomne manglet redningsvest

Årsaken et nysterium

Båten er også funnet, helt uten synlige skader.

– Vi har ikke noen formending om hva som har skjedd. Årsaken til ulykken er foreløpig et mysterium, sier Knudsen.

Det skal ha vært forholdsvis grunt i området der ulykken skjedde.

Se intervjuet med pressetalsmann ved Hovedredningssentralen i Sør-Norge, Einar Knudsen:

Luftsøket avsluttet

Store letemannskaper har søkt etter kvinnen i morgentimene, onsdag. Knudsen kan nå opplyse om at luftsøket er avsluttet.

– Vi har foreløpig satt seekingmaskinen på land. Vi mener at området har blitt skikkelig gjennomsøkt siden klokken fem onsdag morgen. Nå fortsetter søket med en rekke fartøy. Det er også satt inn dykkere fra land.

– Det er flere redningsbåter på stedet. Lokal politi driver samtidig strandsøk. Det er gode leteforhold med god sikt, sier Knudsen. HELKOPTERSØK: Hovedredningsentralen i Sør-Norge opplyser at helikoptersøket nå er avsluttet.HELKOPTERSØK: Hovedredningsentralen i Sør-Norge opplyser at helikoptersøket nå er avsluttet.

Ulykkessommer

Dødsulykken på Tjøme kommer bare et døgn etter at to unge menn fra Bærum omkom i en båtulykke i samme område. Dermed har totalt fire personer omkommet i samme farvann, det siste døgnet.

Norsk kongelig båtforbund er rystet over de mange ulykkene. Tirsdag gikk leder Reidar Kjelsrud, ut og krevde at redningsvest blir påbudt for alle i båter under 20 fot.

LES OGSÅ: 7 av 10 omkomne manglet redningsvest

– Båtforbundet har lenge kjempet for dette, men forslaget har møtt massiv motstand, fordi mange anser det som et utilbørlig inngrep i folks frihet på sjøen. Sjøen skal liksom være et fristed hvor man kan gjøre hva man vil, sier Kjelsrud til TV 2.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
To menn på 19 og 20 år døde etter båtulykke på Nøtterøy
To menn på 19 og 20 år døde etter båtulykke på Nøtterøy

Hentet opp fra vannet av dykkere etter å ha ligget i sjøen i én time.

Mann falt over bord ved Hvaler

Stor leteaksjon.

Finn-Robert og Inger reddet tre fra drukningsdøden
Finn-Robert og Inger reddet tre fra drukningsdøden

Ble vitne til at båt gikk rundt utenfor Landegode ved Bodø.

– Foreldre lar barna dingle med bena utfor båten
– Foreldre lar barna dingle med bena utfor båten

Hittil i år har 30 personer mistet livet på sjøen. Nå ber Redningsselskapet folk bruke sunt folkevett til havs.

– Finnes nesten ikke politi på sjøen
– Finnes nesten ikke politi på sjøen

Leder i kongelig norsk båtforbund, Reidar Kjelsrud reagerer på den «historisk lave politibemanningen» på sjøen.

 
Comments powered by Disqus

reklame