«Tikken» Manus er død
VAR SYK: Tikken Manus døde fredelig tirsdag formiddag etter kort tids sykeleie, opplyser familien. Foto: Åserud, Lise/Scanpix

«Tikken» Manus er død

Ida Nikoline «Tikken» Manus er død, 96 år gammel.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Hun døde fredelig tirsdag formiddag etter kort tids sykeleie, opplyser familien.

Sabotasjeleder

Tikken Manus var født i Bergen. Under krigen arbeidet hun ved den britiske legasjonen i Stockholm. Hun ble nestkommanderende i avdelingen som regisserte sabotasjeoppdrag mot tyske anlegg i Norge. Hun samarbeidet med norske motstandsfolk, og er karakterisert som en uvurderlig støttespiller for blant andre medlemmene i Kompani Linge.

En av oppgavene hennes var å skrive rapporter om sabotasjeaksjonene og sende dem til britiske myndigheter. Hun var dermed den første som fikk høre beretningen om aksjoner som senere er blitt en kjent del av krigshistorien. Hun er tildelt Kong Haakon VIIs Frihetsmedalje for innsatsen under krigen.

Gift med motstandshelt

TIKKEN OG MAX: Møttes under 2. verdenskrig i Stockholm. Max Manus døde i 1996.TIKKEN OG MAX: Møttes under 2. verdenskrig i Stockholm. Max Manus døde i 1996. Foto: Scanpix/SCANPIX Krigsinnsatsen er kjent blant annet gjennom filmen «Max Manus» som gikk på norske kinoer i fjor. «Max Manus» ble plukket ut til å være Norges kandidat til beste utenlandske film i Academy Awards. Filmen ble solgt til over 30 land, blant andre store land som Kina, Japan, Tyskland, Frankrike og Russland.

Tikken er også kjent fra selvbiografien «Tikken Manus - sabotørenes hemmelige medspiller», som ble ført i pennen Av Kaja Frøysa.

Etter krigen og skilsmisse fra sin første mann giftet Tikken seg med motstandshelten Max Manus, som døde døde 20. september 1996. Sammen drev de et firma som solgte kontormaskiner. Hun var bosatt på Landøya i Asker kommune. (NTB/TV 2)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Max Manus på sokkel
Max Manus på sokkel

Motstandsmannen får en egen statue på Aker Brygge. Den skal lages av bildehoggeren Per Ung og vil bli avduket 8. mai 2011.

Ingen Oscar til «Max Manus»
Ingen Oscar til «Max Manus»

Juryene valgte å droppe den norske suksessfilmen om krigshelten Max Manus.

«Max Manus» norsk Oscar-kandidat
«Max Manus» norsk Oscar-kandidat

«Max Manus» er plukket ut til å være Norges kandidat til beste utenlandske film i Academy Awards.

 
Comments powered by Disqus

reklame