Tar snikbilder av norske jenter
Badegjester på Koigen på Hamar blir fotografert uten å vite det - bildene havner på en pornoside på internett.
Bilder av badegjester, noen av dem mindreårige, har blitt lagt ut på et norsk grovpornografisk nettsted. Etter flere henvendelser fra frustrerte jenter og foreldre, reagerer politiet.
Snikfotograf
Siden mai har en bruker lagt ut bilder av jenter fra Hamar på nettstedet. Han
lover stadig nye bilder, og får ros av andre brukere for rask levering.
- Jentene synes det var veldig ubehagelig å bli fotografert og komme på et nettsted som er pornografisk og vi har hatt en del henvendelser fra foreldre som er lite fornøyd, sier etterforskningsleder for politiet på Hamar, Rune Otterstad.
En mannsperson med fotoapparat har blitt observert i området rundt badeplassen.
Vanskelig å bli tatt
Det er vanskelig å bli tatt for snikfotografering, men slik atferd kan rammes
av lovverk om krenkelse av privatlivets fred, seksuell trakassering og
åndsverkloven som går på gjengivelse av personers ansikt.
For Hamar-politiet var fokuset i dag å få fjernet bildene fra nettet. De fleste bildene fra Hamar ble torsdag ettermiddag fjernet, men fortsatt finnes bilder av lettkledde badegjester fra andre steder i landet.
Datatilsynet sier til TV 2 Nyhetene at de ofte får henvendelser for uønskede bildet på nett.
| Publisert | 31.07.2008 19.53 |
| Oppdatert | 31.07.2008 23.18 |

