IMOT OLJEBORING: SV-leder Kristin Halvorsen ønsker ikke oljevirksomhet i Lofoten og Vesterålen.
IMOT OLJEBORING: SV-leder Kristin Halvorsen ønsker ikke oljevirksomhet i Lofoten og Vesterålen. Foto: Solum, Stian Lysberg/SCANPIX

SV: – Oljekatastrofen et argument mot boring i nord

SV-leder Kristin Halvorsen mener at oljekatastrofen i Mexicogolfen er et sterkt argument mot oljevirksomhet i Lofoten og Vesterålen.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Ifølge myndighetene i Louisiana er over 600 dyrearter truet av det massive oljeutslippet.

SV-leder Kristin Halvorsen mener miljøkatastrofen må dempe lysten på å starte oljevirksomhet i Lofoten og Vesterålen.

– Jeg tror dette gjør veldig sterkt inntrykk på veldig mange fordi det viser at selv om man har veldig mange sikkerhetsforanstaltninger og topp moderne teknologi, så kan man aldri forsikre seg mot et uhell når man driver med olje, sier Halvorsen til NRK.

Schwarzenegger stoppet støtte

Tidligere denne uken trakk den republikanske California-guvernør Arnold Schwarzenegger tilbake sin støtte til oljeboring utenfor kysten av California på grunn av oljekatastrofen i Mexicogolfen.

– Man går gjennom denne enorme mengden studier og forskning og er til slutt overbevist om at det er trygt. Men så slår man på TV-en og ser denne enorme katastrofen, og da tenker man: Hvorfor skal vi ta risikoen? Risikoen er mye større enn det er verdt, sa han.

– Kan ikke sammenlignes

Høyres finanspolitiske talsmann Jan Tore Sanner er derimot ikke overbevist:

– Jeg mener at det er kunnskapsløst av Halvorsen å sammenligne situasjonen i Mexicogolfen med situasjonen i Norge. Det skyldes at vi både stiller strengere krav og at vi har kommet vesentlig lengre i den teknologiske utviklingen, sier Sanner til NRK. (©NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Har stanset én av lekkasjene i Mexicogolfen
Har stanset én av lekkasjene i Mexicogolfen

Men det hjelper lite. Fortsatt lekker det daglig 800.000 liter olje fra den havarerte oljeriggen.

Oljeutslipp truer over 600 dyrearter
Oljeutslipp truer over 600 dyrearter

Over 600 dyrearter trues av det massive oljeutslippet i Mexicogolfen, opplyser lokale myndigheter i delstaten Louisiana.

BP: - Tre dager før oljen treffer land
BP: - Tre dager før oljen treffer land

Og det første området som vil bli truffet er et naturreservat.

Schwarzenegger sier nei til oljeboring
Schwarzenegger sier nei til oljeboring

Californias guvernør Arnold Schwarzenegger trekker tilbake sin støtte til omstridt oljeboring utenfor kysten av California etter oljekatastrofen i Mexicogolfen.

Obama frykter dette er tidenes miljøkatastrofe
Obama frykter dette er tidenes miljøkatastrofe

USAs president frykter at oljelekkasjen i Mexicogolfen skal utvikle seg til å bli en miljøkatastrofe som savner sidestykke.

 
Comments powered by Disqus

reklame