Nå slår Politiforeningen alarm:
Strøm av asylsøkere til Rygge
94 personer har på to måneder kommet seg til Moss Lufthavn Rygge uten gyldige dokumenter.
Tre ganger i uken lander fly fra Aten på Moss Lufthavn Rygge.
Vanligvis er det mange nordmenn på vei hjem fra ferie om bord.
Men stadig flere asylsøkere velger denne ruten som en kontrollfri inngangsport til Norge.
94 personer har på to måneder kommet seg til Rygge uten gyldige dokumenter.
65 personer avvist i løpet av en uke
Torsdag denne uken sto 20 asylsøkere tilbake i Aten, disse ble avvist på gaten rett før flyet lettet.
Sist tirsdag forsøkte hele 45 asylsøkere å komme seg om bord i Norwegians flight til Rygge.
To personer klarte å komme om bord med ugyldige dokumenter.
– Aten er et naturlig knutepunkt for slik trafikk. Rygge er liten og ny flyplass, og fordi dette er Schengen-område så er det normalt ikke grensekontroll på denne strekningen, sier politioverbetjent Anders Lia ved Rygge lufthavn.
Derfor regner mange asylsøkere dette som en sikker reiserute.
Falske dokumenter
Politiet har siden april stoppet 94 passasjerer med ulovlige dokumenter ved landing på Rygge.
Av de 94 tilsto 27 personer umiddelbart dokumentforfalskning og ble sendt i fengsel.
– I tillegg til de som vi har plukket ut i vår kontroll, så finner til stadighet dokumenter som er gjemt unna, sier Lia.
Det ble nettopp funnet fem falske pass på utsiden av terminalen.
– Slike ligger også i toalettene og søppelkassene rundt om, forteller politioverbetjent Lia.
Krever ressurser
Passene som politiet sjekker er ofte forfalsket med bilde eller såkalt lookalike.
Personaliasiden er ofte erstattet med forfalskning.
Nå krever politiet i Østfold flere ressurser fra myndighetene.
– Ressurssituasjonen er svært vanskelig for oss. Vi i Østfold har 40 prosent av all grenseinnfarten til Norge i vår region. Når denne situasjonen dukker opp på Rygge, så skaper det spesielle utfordringer for oss, sier konstituert politimester Thor B. Klepper i Østfold politidistrikt til TV 2.
Norwegian har samme problem
Norwegian har vært borte i lignende problematikk på flere av sine ruter og belastes også av strømmen med asylsøkere.
De gir derfor sin fulle støtte til at politiet må styrkes.
– Det er klart at det er et problem for oss når det kommer så mange som det gjør nå fra en destinasjon. Vi må ta et større ansvar enn vi burde hatt. Dette er jo en politisak, og ikke en sak for flyselskapet, mener Anne-Sissel Skånvik, kommunikasjonsdirektør i Norwegian.
Klepper mener situasjonen er svært alvorlig med tanke på de mange id-løse asylsøkerne.
– Det er et felles behov for å hele Norge å kontrollere hvem som kommer hit. Vi prøver å stanse innfarten her, men trenger flere ressurser til dette, sier Klepper til TV 2.
| Publisert | 17.07.2009 18.57 |
| Oppdatert | 18.07.2009 18.33 |



